BARVIVA A VŮNĚ

ESSENTIÁLNÍ OLEJE

Již mnoho let velmi oblíbené a populární esenciální oleje mají mnohostranné využití v kosmetických či masážních přípravcích a aromaterapii. Zjistěte s námi o nich více.

Esenciálne oleje

Zdroj

VÝROBA ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ

Přemýšleli jste někdy o tom, jak získat esenciální olej ze svazku levandule nebo jiné rostliny? Ve skutečnosti to není příliš složitý proces, ale je poměrně zdlouhavý. Esenciální oleje se totiž získávají destilací s vodní parou z daných částí rostlin. Vodní pára, která prochází rostlinnou hmotou, s sebou bere všechny těkavé látky včetně esenciálních olejů. Ty spolu s párou kondenzují v kondenzátoru a odkapávají do sběrné nádoby. Po určité době (a po zpracování několika desítek kilogramů rostlinného materiálu) lze pozorovat dvě vrstvy. Horní tvoří éterické oleje a spodní hydroláty, proto se tento proces používá nejen k výrobě éterických olejů, ale také k výrobě květinových vod.

ROZDÍL MEZI ESENCIÁLNÍMI A VONNÝMI OLEJI

Mnoho lidí často zaměňuje esenciální oleje (známé také jako éterické oleje nebo éterické oleje) a vonné oleje. Přestože tyto dva typy vonných olejů mají v kosmetických výrobcích stejnou funkci, je mezi nimi jeden zásadní rozdíl. A sice ve způsobu jejich získávání. Protože vonné oleje jsou připravovány synteticky ( někdy jde o směs tvořenou syntetickými těkavými látkami s přídavkem rostlinných, tj. vonný olej může obsahovat i podíl éterických olejů), mohou být z tohoto důvodu také levnější. Na druhou stranu nemají aromaterapeutické, antiseptické, protizánětlivé a další léčivé účinky éterických olejů.

Nenechte se zmást názvem přírodní vonné oleje. Stále se jedná o synteticky připravené oleje s tím rozdílem, že chemické sloučeniny propůjčující vůni jsou totožné s těmi, které se vyskytují v přírodě.

ZDROJE ÉTERICKÝCH OLEJŮ

Éterické oleje se získávají z rostlin, které je obsahují ve svých tkáních. Zdálo by se, že éterické oleje lze získat z jakékoli rostliny. Není tomu však tak. Pouze některé druhy bylin a stromů produkují tyto silně vonící oleje v dostatečném množství, aby mohly být destilovány. Jiné rostliny jich obsahují příliš málo a extrakce esenciálního oleje by nebyla ekonomická nebo by je vůbec neobsahovaly.

Co dělat, když chcete esenciální olej z rostliny, která ho neprodukuje? Sáhněte po esenciálních olejích. Tyto synteticky připravené vonné oleje dokáží napodobit vůni téměř čehokoli. I když nejsou vyrobeny z rostlin, získáte širokou škálu vůní, ze kterých si můžete vybrat. Pokud se tedy nemůžete vzdát své oblíbené ovocné nebo květinové vůně, vonné oleje mohou být zajímavou alternativou.

SKLADOVÁNÍ ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ

Přestože éterické oleje neobsahují vodu, nelze je skladovat donekonečna a jejich kvalita se také časem zhoršuje. V případě olejů se jedná o proces žloutnutí (nejčastěji oxidace), který poznáte podle toho, že oleje ztrácejí barvu a vůni a v tomto stavu by se neměly používat.

Jak ale prodloužit trvanlivost éterických olejů? Základem je skladovat je mimo dosah světla v tmavých lahvičkách. Olejům škodí také vysoké teploty, proto je skladujte na chladnějším místě a dbejte na to, aby byly dobře uzavřené a oleje nebyly zbytečně vystaveny působení vzdušného kyslíku, který podporuje oxidaci.

Neskladujte éterické oleje v plastových lahvičkách, protože i ty jsou tvořeny organickými látkami jako éterické oleje a mohly by spolu negativně reagovat nebo se vstřebat do obalového materiálu. Nepříznivé reakce může způsobit také skladování v kovových nádobách (výjimkou jsou ty, které jsou pokryty ochrannou vrstvou, nejčastěji polymerovou nebo epoxidovou). Z tohoto důvodu je dobré nekapat oleje na kovové lžičky. Nejideálnějším materiálem pro skladování je tmavé sklo.

DÁVKOVÁNÍ ÉTERICKÝCH OLEJŮ

Procento éterických olejů v konečném výrobku závisí nejen na intenzitě vůně, které chcete dosáhnout, ale především na způsobu použití výrobku. Oplachovací výrobky (šampony, sprchové gely) mohou obsahovat vyšší procento éterických olejů, protože nezůstávají na pokožce dlouho; naopak to platí pro výrobky, které po aplikaci neoplachujete a necháváte je na pokožce (krémy, tělová mléka atd.).

- Šampony, sprchové gely a koupelová kosmetika 1-4 %

- Pleťová kosmetika 0,1-1,5 %

- Masážní oleje a přípravky 1,5-3 %

- Tělová mléka max. 1,5 %

Optimální dávkování závisí také na typu pokožky. Citlivější pokožka nemusí dobře snášet vyšší koncentrace éterických olejů. Zároveň mohou éterické oleje způsobovat alergie. Pokud tedy předem víte, že trpíte alergií na rostlinu, ze které esenciální olej pochází, měli byste zvolit jiný.

Zároveň se snažte vyhnout dávkování éterických olejů po kapkách. Pokud potřebujete přidat přesné množství éterického oleje, nikdy ho nezískáte kapáním. Každý olej má totiž jinou hustotu, a tedy i jinou hmotnost kapky. Nejpřesnější metodou je použití váhy a odvážení potřebného množství esenciálního oleje v gramech. Jedině tak dosáhnete stejných vlastností svých výrobků, když je budete vyrábět opakovaně.

TIPY A TRIKY PRO POUŽÍVÁNÍ ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ

Začlenění do receptu

Při výrobě kosmetiky platí při přidávání esenciálních olejů několik pravidel. U výrobků vyráběných za studena je vždy přidávejte do olejové fáze a dobře promíchejte. Pokud vyrábíte horkou emulzi nebo jiný výrobek, který vyžaduje zahřívání, přidávejte esenciální oleje vždy až ve fázi chlazení (např. po vytvoření emulze). Vysoké teploty mohou způsobit nadměrné odpařování éterických olejů nebo jejich poškození (rozklad).

Pokud si chcete vyrobit vlastní parfém nebo pleťovou vodu, tj. jakýkoli výrobek, který obsahuje v naprosté většině vodu (nebo hydroláty, glycerin atd.) a malé množství éterických olejů, potřebujete rozpouštědlo (solubilizátor). To jsou látky, které umožňují rozptýlení kapiček oleje do vodné fáze a získáte průhlednou emulzi. Příkladem je Symbio Solv Clear Plus.

V popisu výrobku u každého solubilizátoru najdete doporučené rozmezí dávkování. Někdy je třeba chvíli experimentovat, abyste zjistili, kolik z doporučeného rozmezí solubilizátoru přidat, abyste s daným esenciálním olejem vytvořili průhlednou emulzi. V některých případech se totiž ve výrobku vytvoří mléčný zákal, takže si nedělejte starosti, pokud se netrefíte do správné dávky na první pokus.

Vitamin E

Tokoferol neboli vitamin E je silný antioxidant, který se často přidává do výrobků obsahujících oleje. Nejinak je tomu i u výrobků s esenciálními oleji. Vitamin E pomáhá prodloužit trvanlivost esenciálních olejů tím, že zpomaluje proces oxidace. Nejedná se však o konzervační látku.

Použití na pokožku

Éterické oleje jsou koncentrované výtažky z rostlin, a proto nejsou určeny k přímé aplikaci na pokožku. Na pokožku je lze aplikovat pouze ve zředěné formě v nosných olejích (např. mandlovém nebo meruňkovém), krémech nebo kosmetice. Aplikace nezředěného éterického oleje může u citlivějších osob vyvolat podráždění, dokonce i alergickou reakci.