Novinky v nabídce
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Zde se dozvíte, jak vyrobit ombré mýdlo metodou za studena, tj. za použití hydroxidu sodného a kombinace olejů a másel. Stačí mít po ruce ideální obdélníkovou silikonovou formua můžete začít!
K výrobě zeleného ombré mýdla byla použita směs rostlinných olejů a másel v kombinaci s vodným roztokem hydroxidu sodného. Směs byla obarvena práškovou slídou, ale barvu, kterou si vyberete, je na vás.Vrchní část mýdla byla po ztuhnutí pokryta dalším bílým třpytivým slídovým práškem - jedná se však o volitelnou dekoraci.Vzhledem k tomu, že jakákoli záměna oleje nebo másla v receptu vede k nutnosti jeho přepočítání (například pomocí mýdlových kalkulaček volně dostupných na internetu), je recept vyjádřen v gramech. Zároveň je v celkové hmotnosti olejů a másel(200 g) zahrnut 5% obsah tuku (tj. oleje jsou v 5% přebytku vůči hydroxidu, a tak tato jejich část zůstane nezreagovaná a poskytne pokožce při používání mýdla péči).
SLOŽENÍ m (g)Demineralizovaná voda 113,00Hydroxid sodný 56,00Olivový olej 200,00Kokosový olej rafinovaný 120,00Bambucké máslo rafinované 80,00Slídový prášek Enchanted forest 1,00Olej s oxidem titaničitým 2,50Vonný olej z anglické růže 6,00Isopropylalkohol - IPA Podle potřebySlídový prášek bezbarvý Podle potřeby
1. Nasaďte si ochranné pomůcky - rukavice, ochranné brýle, oděv s dlouhými rukávy. Pracujte v dobře větrané místnosti s plastovými, nerezovými nádobami nebo varným/chemickým sklem.2. Odvažte potřebnou demineralizovanou vodu. Odvažte hydroxid sodný do druhé nádoby. Hydroxid sodný vmíchejte do vody po malých dávkách. Pozor, směs se intenzivně zahřívá!Po rozmíchání hydroxidu nechte směs vychladnout na 36-38 °C.3. Odvažte másla a oleje do žáruvzdorné nádoby. Začněte pomalu zahřívat, dokud se másla nerozpustí. Dobře promíchejte a nechte vychladnout na 36-38 °C. Vezměte asi 2 polévkové lžíce, jednu důkladně promíchejte s oxidem titaničitým a druhou se slídovým práškem.4. Jakmile roztok hydroxidu i směs olejů dosáhnou přibližně stejné teploty (36-38 °C), nalijte roztok hydroxidu do olejů. Promíchejte a přidejte vonný olej. Poté (přes síto) přidejte směs olejů s oxidem titaničitým a dobře promíchejte.5. Směs několikrát promíchejte tyčovým mixérem (mýdlová směs musí být dostatečně tekutá, aby se dala lít, ne pudinková, ale oleje se nesmí od hydroxidu oddělit).6. Vedle sebe odeberte asi 25 g směsi a přidejte k ní olejový roztok práškové slídy. Dobře promíchejte.7. Přibližně 15-20 g nezbarvené směsi přelijte do menší nádoby (nebo použijte naběračku). Formu položte na tác, delší okraj formy podepřete knihou nebo podobným předmětem a směs (15-20 g neobarvené směsi) rovnoměrně nalijte na opačnou stranu formy, než je opora. 8. Do zbývající neobarvené mýdlové hmoty přidejte malou lžičku zeleně obarvené směsi. Dobře promíchejte. Odlijte asi 15-20 g (vždy zachovejte stejné množství) a tuto směs opět rovnoměrně nalijte na neobložený okraj formy.9. Takto pokračujte, dokud nespotřebujete všechnu původně neobarvenou mýdlovou hmotu, do které se postupně po lžičkách přidává zelená mýdlová hmota.10. Nakonec povrch mýdla postříkejte IPA a opatrně vytáhněte knihu zpod okraje formy. Formu zakryjte celofánem a zabalte do deky. Opatrně zvedněte vaničku s formou a přeneste ji na teplé místo(pod radiátor).11. Přibližně po 1-2 týdnech je mýdlo připraveno k řezání a jeho vrchní část můžete pokrýt bezbarvým/bílým slídovým práškem. Pokud je mýdlo stále měkké, nechte ho ještě týden odležet.12. Před použitím nechte mýdlo alespoň 6-8 týdnů zrát. Zkontrolujte pH mýdla potřením destilovanou vodou a následným přiložením lakmusového papírku. hodnota pH by se měla pohybovat mezi 9-10.Mýdlo s vyšším pH nebo nerovnoměrným pH není bezpečné používat.
Chcete si usnadnit výrobu zeleného ombré mýdla? Jste na správném místě. Dáme vám několik tipůa tipů, jak vyrobit ombré mýdlo za studena.Hydroxid sodný je silná báze, proto při práci s ní vždy používejte ochranné pomůcky. Nezapomeňte pracovat v dobře větrané místnosti, mimo dosah domácích zvířat a dětí. Pokud dojde k zasažení pokožky, vždy místo důkladně opláchněte pod proudem studené vody, případně můžete následně použít zředěný ocet k neutralizaci zbytků hydroxidu. Zředěný ocet lze použít i k závěrečnému čištění povrchů, do jeho roztoku ponořte na několik minut veškeré nádobí, které přišlo do styku s hydroxidem nebo nevytvrzeným mýdlem (neztuženým), a poté je umyjte obvyklým způsobem. Při rozpouštění hydroxidu se uvolňuje velké množství tepla, proto můžete přibližně polovinu demineralizované vody nahradit ledem také z tohoto typu vody. Nepoužívejte běžnou vodu z vodovodu nebo převařenou vodu - taková voda stále obsahuje minerály, které budou bránit tvorbě mýdla.Roztok hydroxidu a také roztoky barvicího oleje přelijte ideálně přes síto. Tím zabráníte pronikání nerozpuštěných granulí hydroxidu do mýdla, ale také vzniku hrudek nerozpuštěného barviva.Při práci s tekutým mýdlem je dobré postupovat rychle, protože mýdlo časem samo zhoustne a ztvrdne. Je důležité udržovat stejnou hmotnost mýdla pro každou vrstvu. Proto použijte váhy nebo naběračku, abyste zajistili, že každá barevná vrstva bude mít stejnou tloušťku a že dosáhnete požadovaného ombré efektu. Ke kontrole pH zeleného ombré mýdla můžete také použít roztok fenolftaleinu nebo papírky obsahující fenolftalein. Při použití fenolftaleinových papírků postupujte stejně jako u lakmusových papírků, papírky by neměly zrůžovět. Pokud použijete roztok, kápněte jej na různé části mýdla, neměly by zrůžovět stejným způsobem. Růžová barva značí vysoké hodnoty pH, a tedy nezreagovaný hydroxid, takové domácí mýdlo není bezpečné používat.
Níže naleznete další informace o použitých surovinách, včetně jejich vlastností, případně jak tyto suroviny nahradit.
Pro výrobu mýdla vždy používejte destilovanou nebo demineralizovanou vodu. Již jsme zmínili, že minerályv běžné vodovodní vodě způsobují nežádoucí reakce s hydroxidem sodným, proto se takové vodě vyhněte. Mýdlo by totiž nemuselo správně tuhnout a dosáhnout bezpečného pH.
Bez hydroxidu sodného proces zmýdelnění neproběhne a nepřipravíte pevné kostky mýdla.Pokud tedy respektujete použití této suroviny, sáhněte například po hotových mýdlových hmotách a připravte si mýdla z nich. Hmotnost hydroxidu sodného neměňte - je vázána na množství a druh použitých olejů. Zacházejte s ním opatrně, jde o silný princip.
Olivový olej je základem pro výrobu mnoha druhů mýdel. Poskytuje jemná a výživná mýdla,mýdla s vysokým obsahem však mohou být při použití měkčí a mírně slizká, proto se často kombinuje s másly nebo kokosovým olejem pro dosažení optimální tvrdosti a vlastností mýdla.
Olivový olej lze v receptuře nahradit jiným rostlinným olejem, ale takovou recepturu je třeba přepočítat na mýdlové kalkulačce, protože se změní množství potřebného hydroxidu a vody. Totéž platí při nahrazování jiných olejů a másel.
Dalším oblíbeným olejem při výrobě mýdla je kokosový olej. Tento olej poskytuje krásně tuhá a pěnivá mýdla. Proto se také velmi dobře kombinuje s tekutými rostlinnými oleji. Pokud hledáte způsob, jak snížit cenu surovin, můžete sáhnout i po rafinované verzi, protože reakce s hydroxidem sodným bude stejná bez ohledu na to, zda se jedná o rafinovanou nebo nerafinovanou verzi oleje.
Bambucké máslo dodává mýdlu krémovou pěnu a vyživující vlastnosti. Kromě toho dodá vašemu mýdlu částečnou tvrdost (ve srovnání s olivovým olejem). Díky obsahu tuku nezreagovaná část bambuckého másla pokožku skvěle hydratuje.
Slídový prášek byl použit k obarvení mýdla. Slídové prášky jsou k dispozici v široké škále barev,vyberte si tedy tu, která se vám nejvíce líbí. Další výhodou slídových prášků je, že jsou dobře stabilníi v alkalickém prostředí, a tak nemění barvu. Před přidáním je vhodné rozmíchat je v troše olejea přidat je přes sítko - zabráníte tak vzniku hrudek nerozmíchaného barviva.
K provonění konečného výrobku byl použit vonný olej. Tyto oleje mají tu výhodu, že nemají intenzivní barvu, a tak nenarušují ombré efekt mýdla. V tomto případě je proto vhodné vyhnout se tmavým éterickým olejům, které jsou sice alternativou k vonným olejům, z nichž některé mají intenzivní zabarvení, ale mohou výsledné mýdlo také zabarvit. Je však také možné vonné nebo éterické oleje zcela vynechat. Tyto látky se přidávají v poměrně velkém množství, protože některé z nich reagují s hydroxidem sodným, takže je jich třeba nadbytek.
Oxid titaničitý je silně bílá látka, která se při výrobě mýdel používá k jejich zesvětlení, a tím ke snížení spotřeby dalších barviv. Doporučuje se vybrat typ oxidu titaničitého pro použití v oleji a před přidáním do mýdla tuto látku dobře rozmíchat v malém množství oleje (nejlépe přes síto). Oxid titaničitý můžete také vynechat, ale pak je třeba zvýšit dávku prášku zelené slídy přibližně o 0,5 g.
IPA je skvělým pomocníkem nejen při výrobě mýdel z mýdlové hmoty, ale také při technice zpracování za studena. Pomáhá zabránit vzniku mýdlového prachu - bílého povlaku na mýdle, který je především estetickou vadou. Jednotlivé řezy můžete IPA postříkat také při krájení mýdla, aby se mýdlo nelepilo a nepokrývalo mýdlovým prachem.
Jak již bylo zmíněno, můžete experimentovat s domácími recepty, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita přísad a skladování. Před použitím jakékoliv suroviny k výrobě kosmetického výrobku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečného zacházení. Každá surovina může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem. Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.
Se zeleným ombré mýdlem, stejně jako s růžovým mýdlem z předchozího příspěvku, vnesete do své koupelny trochu barvy. Kromě toho se můžete neustále těšit z přírodního složení těchto mýdel. Zkoušeli jste si vyrobit zelené ombré mýdlo? Dejte nám vědět, jak se vám to povedlo. Vaše dotazy, postřehynapište nám na marketing@handymade.sk a můžeme si vyměnit poznatky. Těšíme se na vaše odpovědi.Upřímně děkujeme naší milé Ivaně Jačalové za její skvělé příspěvky s návody, jako je tento na výrobu zeleného ombré mýdla.Do mydlení, přátelé.