SLEDUJTE novinky.
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Proces výroby horkého mýdla je velmi podobný procesu výroby za studena s tím rozdílem, že probíhá při zvýšené teplotě. Po procesu zmýdelnění má mýdlo okamžitě požadované pH. Proto je před použitím nutná kratší doba zrání. Drobnou nevýhodou je barvení, protože výsledná hmota je poměrně hustá a rychle tuhne, nemůžeme vytvářet tak pěkné vzory jako při studeném procesu.
Postup:
1. Připravte si všechny potřebné ingredience, v našem případě destilovanou vodu a hydroxid sodný (obě ingredience lze zakoupit v běžné drogerii), olivový olej, kokosový olej, ricinový olej, esenciální olej - levanduli, sušenou levanduli, pH papírky, teploměr, ochranné pomůcky - rukavice, obličejovou masku, ochranné brýle
2. Před výrobou si nasaďte ochranné pomůcky. Nejprve si připravte roztok hydroxidu sodného. Odvažte potřebné množství destilované vody.
3. V další nádobě odvažte potřebné množství hydroxidu sodného
4. V umyvadle nalijte hydroxid do destilované vody, přičemž dávejte pozor, abyste hydroxid VŽDY lili do vody, nikoli do vody. Hydroxid míchejte, výpary nevdechujte. Roztok připravujte nejlépe ve větraném prostoru nebo při otevřeném okně. Vzniklý hydroxid má vysokou teplotu, proto jej nechte vychladnout na přibližně 35 °C
5. Zatímco hydroxid chladne, připravte směs oleje. Odvažte potřebné množství olivového oleje, přidejte kokosový olej a ricinový olej. Použijeme nádobu vhodnou pro vodní lázeň (v našem případě kovovou misku)
6. Odvážené oleje vložíme do vodní lázně a necháme pevné oleje rozpustit. Oleje by měly dosáhnout stejné teploty jako roztok hydroxidu.
7. Roztok hydroxidu pomalu přilévejte do směsi olejů, přičemž jej nejprve promíchejte špachtlí.
8. Když jsou oleje a hydroxid smíšené, použijte ponorný mixér k jejich spojení. Míchejte, dokud se nevytvoří "stopa".
9. Směs ve stopě zakryjte fólií a nechte ji na vodní lázni na mírném ohni.
10. Směs průběžně kontrolujte, přibližně každých 15 minut. Postupně probíhá proces zmýdelňování. Mýdlo míchejte, aby se nevařilo.
11. Postupně se celá směs zmýdelňuje - mýdlo je téměř hotové. Nechte proces zmýdelňování pokračovat, dokud pH směsi nebude přibližně 8. Změřte pH tak, že odeberete malé množství směsi, ponoříte do něj pH proužek a porovnáte ho se stupnicí pH na obalu pH proužků.
12. Po dokončení procesu zmýdelňování odstraňte mýdlo ze zdroje tepla. Poté následuje přidání esenciálních olejů a v našem případě sušených bylin. Esenciální oleje mají různé teploty odpařování, proto je důležité, aby mýdlo mělo nižší teplotu, než je teplota odpařování esenciálního oleje. Přidejte esenciální olej a sušené bylinky.
13. Mýdlo nalijte do plechu vyloženého pečicím papírem, my jsme použili sušené květy levandule na ozdobu. Hotové mýdlo přikryjte a nechte 24 hodin odpočívat.
14. Po 24 hodinách mýdlo vyjměte z formy a nakrájejte na požadované kousky. Mýdlo nechte asi 2 týdny schnout, aby se odpařila zbytková voda.