SLEDUJTE novinky.
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Pro zvýšení efektu opálení nebo na večírek je třpytivý tělový olej ideální volbou. Jedná se o běžný olej, do kterého byly přidány vybrané pigmenty nebo kosmetické třpytky, aby se z obyčejného oleje stal třpytivý výrobek. Do našich třpytivých olejů jsme navíc přidali emulgátor, který zajistí, že třpytky sedají na dno pomaleji a také se méně stírají z pokožky na oblečení apod. Přečtěte si naše srovnání tří nejčastěji používaných emulgátorů pro výrobu třpytivého tělového oleje.
Jak jsme již zmínili, připravili jsme pro vás srovnání tří různých emulgátorů, v našem případě Olivem 1000, Beautyderm K10 a Polyaquol-2W. Tyto emulgátory se běžně používají k výrobě krémů, ale lze je použít i v čistých olejových výrobcích. Níže proto najdete tři recepty, protože Olivem 1000 a Polyaquol-2W vyžadují nižší dávkování než Beautyderm K10. Postup přípravy byl u všech výrobků stejný.
SLOŽENÍ %Neutrální olej MCT caprylis 85,500Beautyderm K10 6,000Pigment dvoubarevný, zlatý 8,000Tokoferylacetát 0,500Skleněná lahvička, průhledná, kapátko ---
SLOŽENÍ %Neutrální olej MCT caprylis 88,500Olivem 1000 3,000Třpytky jemné kosmetické stříbro 8,000Tokoferylacetát 0,500Skleněná lahvička průhledná, kapátko ---
SLOŽENÍ %Neutrální olej MCT caprylis 85,500Polyaquol-2W 3,000Slídový prášek téměř nahý 8,000Tokoferylacetát 0,500Skleněná lahvička průhledná, kapátko ---
1. Dezinfikujte veškeré náčiní, nádoby a obaly, které přijdou do styku s výrobkem nebo surovinami, např. etanolem. Ujistěte se, že je veškeré náčiní suché a nejsou na něm zbytky vody.2. Odvažte olej a emulgátor do žáruvzdorné nádoby, postavte na vodní lázeň, dokud se emulgátor nerozpustí.3. Směs vyjměte z lázně a počkejte, až teplota klesne pod 40 °C, poté přidejte tokoferylacetáta vhodný pigment (prášek slídy/třpytky atd.).4. Dobře promíchejte a nalijte do vybrané nádoby.
Níže najdete naše pozorování při porovnávání různých emulgátorů, které byly použity k výrobě třpytivého tělového oleje. Emulgátor je samozřejmě možné také zcela vynechat, ale v takovém případě bude slídový prášek nebo glitry sedět přímo na dně a výrobek je třeba před použitím vždy protřepat. Pokud vám to nevadí, klidně zkombinujte jen svůj oblíbený olej a pigment podle vlastního výběru a vytvořte si rychlýa snadný třpytivý tělový olej.
Beautyderm K10 je považován za náhradu Olivemu 1000, a přestože v krémech vykazuje podobné vlastnosti, při výrobě třpytivého tělového oleje tomu tak nebylo. Při přípravě emulgátoru se v oleji mísí 6 %,zůstala směs s Beautydermem K10 tekutá i po ochlazení, ale směs s Olivem 1000 ztuhla. Bylo proto nutné snížit množství emulgátoru na 3 % u přípravku Olive 1000.Současně Beautyderm K10 dával mírně mléčně zakalený olej, podobně jako ostatní emulgátory, avšak Beautyderm se v oleji dobře a snadno rozpouštěl a směs byla homogenní. Zákal při použití pigmentů nevadí, protože barviva jej zakrývají. V čem však spočívala největší nevýhoda přípravku Beautyderm K10, bylo to, že tento emulgátor nejslaběji držel pigment použitý v plováku. Po 24 hodinách pigment klesl zhruba do poloviny nádoby a tam také po několika dnech zůstal.Použití Beautydermu K10 se proto ukázalo jako poměrně zbytečné s ohledem na udržení co největšího množství pigmentu v plováku. Na druhou stranu si vedldocela dobře, když pomáhal udržet pigment na pokožcea snižoval jeho stírání na oblečení.
Jak bylo uvedeno u přípravku Beautyderm K10, při 6% koncentraci vytváří Olivem 1000 tuhou směs nepoužitelnou pro aplikaci, proto byl jeho obsah snížen na 3 %. U přípravku Olivem 1000 však trvalo velmi dlouho, než se tento emulgátor rozpustil, a ani poté nebylo dosaženo zcela homogenní směsi emulgátoru a oleje, takže pokud nechcete dlouho čekat ve vodní lázni na jeho rozpuštění, zkuste některý z jiných emulgátorů.Na druhou stranu Olivem 1000 držel třpytky v lázni poměrně dobře, třpytky za 24 hodin klesly jen asi o pětinu, což je vzhledem k množství pigmentu a koncentraci emulgátoru poměrně normální. Co se týče odolnosti proti oděru, ta byla poměrně nízká, na druhou stranu byly použity glitry větších rozměrů, které hůře ulpívají na pokožce než slídový prášek. Výhodou je, že glitry zůstaly v plováku i po několika dnech a neklesly ke dnu.
Obrázek
Posledním testovaným emulgátorem byl Polyaquol-2W. I tento emulgátor bylo nutné použít v koncentraci 3 %, protože při 6 % tvořil s oleji pevnou směs. Při použití 3 % se stejně jako u ostatních emulgátorů vytvořila jemná mléčná mlha, která však použitým pigmentům nevadila. Polyaquol-2W se rozpouštěl o něco pomaleji než Beautyderm K10, ale stále relativně rychle a po rozpuštění tvořil s oleji homogenní směs. Polyaquol-2W držel slídový prášek na vzduchu velmi dobře, srovnatelně jako Olive 1000. Slídový prášektaké klesl za 24 hodin pouze o čtvrtinu. Polyaquol-2W zároveň pomohl snížit odírání slídového prášku na oděvu po aplikaci na pokožku. Na druhou stranu se po několika dnech začal slídový prášek i po opakovaném míchání výrazněji usazovat přibližně v polovině nádoby.
Níže naleznete popis jednotlivých surovin použitých k výrobě třpytivého tělového olejejakož i jejich vlastnosti a případné náhrady.
Základem pro výrobu třpytivého tělového oleje je samozřejmě olej. Byl použit MCT caprylis, protože se jedná o bezbarvý průhledný olej, který vykazuje velmi dobrou stabilitu a odolnost vůči oxidaci,a proto výrobek při použití tohoto oleje vydrží poměrně dlouho. Pokud máte svůj oblíbený rostlinný olej, můžete jej nahradit MCT caprylisem v plném rozsahu. Je dobré používat oleje, které jsou bezbarvé nebo mají minimální zabarvení, například frakcionovaný kokosový olej. Nepoužívejte oleje s příliš velkým množstvím pigmentů, jako je šípkový, malinový nebo mrkvový macerát, protože mohou ovlivnit výslednou barvu výrobku.Můžete také použít směs svých oblíbených olejů. Kromě toho lze do tohoto výrobku přidat další účinné látky na bázi oleje, například koenzym Q10 je běžný, dávejte přednost tekuté formě koenzymu Q10, aby nedošlo ke změně barvy výrobku. Nebo můžete výrobek ozvláštnit svou oblíbenou vůní, když do této olejové směsi po vychladnutí přidáte například esenciální nebo vonné oleje.Další vyhledávanou účinnou látkou pro oleje jsou výtažkyCO2, které jsou v olejích rovněž rozpustné. I v případě aktivních látek, stejně jako vonných a éterických olejů, je důležité přidávat je až po vychladnutí směsi, aby je teplo nezničilo.
Bližší srovnání vlastností emulgátorů bylo popsáno výše. Jen shrneme, že výběr emulgátoru závisí na preferovaných vlastnostech výrobku. Emulgátor lze také zcela vynechat,v takovém případě však musíte výrobek před použitím vždy protřepat, aby se pigmenty mohly vznášet.
Nejkrásnější částí výroby třpytivého tělového oleje je přidání pigmentu a postupná přeměna obyčejného oleje v třpytivý zázrak. Můžete sáhnout po jednom druhu pigmentu, jako v našem případě, nebo zkombinovat několik druhů pigmentů. Dle svých preferencí můžete také zvýšit nebo snížit dávku pigmentů. V našich testech jsme použili tři základní typy, a to slídový prášek, dvoubarevný pigment (dodává odlesky dvou barev) a kosmetické glitry.Slídový pudr Téměř nude vypadá na první pohled poměrně tmavě, ale po důkladném rozetření se hodína světlejší pleti. Primárně je však tato směs určena pro tmavší nebo opálenou pleť. Dodává jemný bronzový lesk, který vynikne například na obličeji.Dvoubarevný zlatý pigment neposkytuje na první pohled intenzivní zlatou barvu, ale po nanesení na pleť jsou zlaté odlesky viditelné. Výsledný třpytivý tělový olej je jemně pigmentovaný, a proto je vhodný i pro každodenní nošení.Kosmetické třpytky představují největší částicepoužitých pigmentů, a tak jsou na pokožce nejvíce viditelné. Ocení je zejména děti, jsou vhodné na večírky nebo výjimečné události, pro každodenní nošení jsou poměrně viditelné. Jsou to také pigmenty větších rozměrů, a proto se hůře udržují na pokožce po delší dobu - mohou se setřít.
Tokoferylacetát neboli jinak známý jako vitamin E není jen vitamin, který hraje roli ve výživě pokožky,ale je také antioxidantem, takže bojuje proti volným radikálům. Antioxidační vlastnosti tohoto v oleji rozpustného vitaminu jsou obzvláště ceněné, protože zpomaluje oxidaci olejů. Pokud se rozhodnete používat převážně panenské, za studena lisované oleje, je dobré přidat tokoferylacetát nebo jinou formu vitaminu E, aby se prodloužila čerstvost olejů.Acetát tokoferylu tedy není nezbytnou součástí výrobku, ale pokud si chcete déle užívat zářivý tělový olej, přemýšlejte o jeho přidání do směsi. Jakoukoli formu vitaminu E je dobré přidávat vždy až po vychladnutí, protože se jedná o látku citlivou na teplo.
Jak již bylo zmíněno, můžete experimentovat s domácími recepty, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita surovin a skladování. Před použitím jakékoli suroviny k výrobě kosmetického přípravku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečného zacházení. Každá surovina může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci , proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem. Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.
Třpytivý tělový olej zvýrazní a prodlouží vaše letní opálení i během babího léta. Dodá vaší pokožce lesk a zároveň ji vyživí. Už jste si ho vytvořili?
Pokud máte nějaké postřehy, nápady nebo zkušenosti, které byste mohli přidat k našim znalostem nebo návodům,určitě nám napište. Těšíme se na vás na marketing@handymade.skZa tento příspěvek s porovnáním a návodem děkujeme skvělé Ivaně Jačalové.
Uvidíme se v dalším příspěvku na blogu.
Do mystifikace, přátelé.