SLEDUJTE novinky.
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Pokud vám pudrová nebo krémová verze minerálního make-upu nevyhovuje, je tu další řešení.A tím je tekutý minerální make-up. Návod na jeho výrobu jsme upravili tak, aby ho zvládly i začátečnice, a zároveň tak, aby obsahoval minimum složek, a byl proto šetrný k pleti.
Tekutý minerální make-up je podobný pudrovému minerálnímu make-upu. Jeho výroba je opravdu jednoduchá, stačí si připravit směs pudru pro minerální make-up a poté ji naředit oleji v poměru 1:1. V případě, že se jedná o tekutý make-up, je nutné jej použít jako tekutý make-up. Pro prodloužení svěžesti a stálosti make-upu je přidán také antioxidant vitamin E. Zároveň byly vynechány různé dispergátory a látky, které udržují práškové složky v olejovém vznosu a které by mohly dráždit pokožku a zbytečně komplikovat recepturu. Proto je třeba make-up před použitím vždy protřepat, aby se zajistilo, že se oleje a práškové složky dobře promíchají. V případě, že nevíte, který olej vybrat, přinášíme přehled pěti olejů a jejich přínosů pro pleť. Díky našemu srovnání vlastností těchto olejů ve spojení s make-upem získáte přehledkterý z nich bude pro vaši pleť nejvhodnější.
1 Minerální pudrový make-up 50,00 Vitamin E 1,00 Neutrální MCT olej Caprylis 49,00 Skleněná lahvička s dávkovačem - - - - 2 Minerální pudrový make-up 50,00 Vitamin E 1,00 Bavlníkový olej 49,00 Skleněná lahvička s dávkovačem - - - - 3 Minerální pudrový make-up 50,00 Vitamin E 1,00 Šípkový olej 49,00 Skleněná lahvička s dávkovačem - - - - 4 Minerální pudrový make-up 50,00 Vitamin E 1,00 Měsíčkový macerát ve slunečnicovém oleji 24,50 Alkylbenzoát 24,50 Skleněná lahvička s dávkovačem - - - - 5 Minerální pudrový make-up 50,00 Vitamin E 1,00 Olej ze semen malin 49,00 Skleněná lahvička s dávkovačem - - - -
1. Důkladně vydezinfikujte pomůcky, nádoby a obaly, např. etanolem, a otřete do sucha.2. Připravte směs pro práškový minerální make-up (podle našich pokynů).3. Do hotové pudrové směsi (již upravené podle odstínu vaší pleti a důkladně rozmixované v mixéru) přidejte oleje a vitamin E, promíchejte metličkou.4. Naplňte do zvolené nádoby, před použitím směs protřepejte (časem se prášek usadí na dně).
Jak vidíte, výroba tekutého minerálního make-upu se skládá pouze z několika kroků a není složitá. Jak bylo uvedeno výše, složky jsou záměrně vynechány, aby se prášek udržel dlouho na vzduchu, protože cílem bylo výrobek nekomplikovat. A pokud chcete, aby byl výrobek co nejpřirozenější, bylo by velmi obtížné najít činidlo, které by udrželo tak velkou hmotnost práškových surovin v popelu po dlouhou dobu. Proto výrobek před použitím vždy protřepejte, práškové suroviny se časem mírně usadí na dně.Tekutý minerální make-up poskytuje stejné krytí jako pudrový make-up, ale díky použití olejů ve směsi se dobře nanáší a účinně hydratuje pleť. Tuto formu make-upu ocení suchá i smíšená pleť, protože oleje pleť účinně vyživují. Pokud máte mastnou pleť, vybírejte oleje, které jsou pro tento typ pleti vhodné, tj. oleje, které ji zbytečně nezatěžují a rychle se vstřebávají. Vzhledem k tomu, že bakterie přežívají v nevodném prostředí, jako je tekutý minerální make-up, velmi omezenou dobu, není třeba používat konzervační látky. Přestože byl přidán vitamin E, nejedná se o konzervant, ale o antioxidant, který prodlužuje čerstvost olejů a zpomaluje jejich oxidaci.
Je dobré skladovat make-up mimo dosah zdrojů přímého slunečního záření nebo tepla, protože se tím prodlouží čerstvost olejů a jejich stabilita. Na druhou stranu, pokud víte, že váš výrobek bude v takovém prostředí, zkuste lahvičku zabalit do alobalu a vyrobit menší dávky, abyste měli vždy po ruce čerstvý výrobek.Tekutý minerální make-up je dobré uchovávat v lahvičce s pumpičkou. Vyberte si pumpičku určenou pro oleje nebo krémy. Nejenže se vám bude výrobek lépe dávkovat a nanášet, ale také nepřijdete do kontaktu se zbytkem výrobku v lahvičce, takže se vám do ní omylem nedostane voda (z mokrých rukou)a vyhnete se výrazné bakteriální kontaminaci.
Níže naleznete srovnání vlastností námi vybraných olejů pro výrobu tekutého minerálního make-upu. Samozřejmě si můžete vybrat jakýkoli rostlinný olej nebo jejich směs, ale pokud nevíte, kde začít, náš níže uvedený přehled vám poskytne cenné informace o tom, jak se jednotlivé oleje chovají ve vzájemném spojenís práškovými složkami, jak se vstřebávají do pokožky a další.
První vzorek, který jsme vyzkoušeli, je tekutý minerální make-up s olejem MCT Caprylis. Jedná se o látku jinak známou jako kaprylový/kapricový triglycerid, která se nachází v mnoha kosmetických přípravcích, včetně přírodní kosmetiky. Jedná se o bezbarvou olejovitou kapalinu, která se často získává z kokosového oleje. Díky svým vlastnostem pomáhá do výrobků zabudovat v oleji rozpustné účinné látky a zlepšit jejich stabilitu. Je alternativou k synteticky získaným olejovým surovinám v kosmetických přípravcích.MCT Caprylis je skvělý v tom, že nemá žádnou vůni ani barvu, takže při testování nedošlo ke změně barvy minerálního make-upu. Jeho výhodou je také to, že MCT Caprylis má vysokou stabilitu, a tak minimálně oxiduje. Ve spojení s pudrovým make-upem se dobře roztíral po pleti a nezanechával výrazný pocit mastnoty. Na druhou stranu tento olej není pro pleť příliš výživný, protože se jedná pouze o směs mastných kyselin. MCT Caprylis se rozhodně vyplatí zvolit, pokud budete svůj make-up skladovat na slunném místě, nebo pokud bude výrobek vystaven teplotním výkyvům, případně pokud ho budete používat jen sporadicky. Protože MCT Caprylis vám zajistí dlouhou životnost výrobku, protože oxiduje nejpomaleji ze všech vybraných olejů, je dobré ho zvolit i v případě, že si líčení připravujete na cestách.
Dalším z testovaných olejů je bavlníkový olej. Tento olej je bohatý na nenasycené mastné kyseliny, podobně jako olivový olej. Navíc obsahuje vitamin E a další antioxidanty, takže pomáhá hydratovat pleť, redukuje známky stárnutí a má protizánětlivé účinky, například díky kyselině linolenové. Je také vhodný pro přípravky obsahující účinné látky, protože zlepšuje vstřebávání těchto látek pokožkou. Bavlníkový olej má světlou barvu, a tak výrazně neovlivňuje barvu konečného výrobku. Celkově kombinace make-upu s tímto olejem poskytla o něco menší krytí než při použití jiných olejů (bavlníkový olej se na barvě nijak výrazně nepodílel), ale na druhou stranu se tento make-up velmi rychle vstřebával a nezanechával na pleti pocit mastnoty na dotek. Bavlníkový olej patří k cenově nejdostupnějším olejům, takže je dobrou alternativou pro začátečníky, pokud nevíte, jaký olej zvolit, a nechcete do výrobku investovat velké částky.
Žlutooranžový olej ze semen šípku je jedním z luxusnějších olejů, které jsme vyzkoušeli, pokud jde o tekutý minerální make-up. Olej ze šípkových semínek je bohatý na vitaminy, antioxidanty, esenciální mastné kyseliny a fenoly, z nichž mnohé vykazují protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Hydratuje pokožku a obsah přírodního vitaminu A pomáhá rozjasnit pleť. Zároveň je bohatý na vitamin C, který je nezbytný pro syntézu kolagenu. Šípkový olej můžete získat ze semen nebo plodů. V tomto případě byl zvolen šípkový olej ze semen, protože má o něco světlejší barvu než olej z plodů - obsahuje méně karotenoidů a podobných pigmentů, které ovlivňují barvu výsledného oleje. Olej ze šípkových semínek však obsahuje také určité množství rostlinných pigmentů, které jsou sice pro pleť prospěšné, ale na druhou stranu ovlivňují výsledný odstín make-upu, který je viditelný po nanesení přípravku na pleť. Make-up tak získal o něco tmavší odstín než při použití MCT Caprylis nebo bavlníkového oleje. Na druhou stranu však poskytoval intenzivnější krytí, protože olej sám přispěl svými pigmenty k výslednému odstínu. Přestože po nanesení make-upu na pleť bylo patrné určité zabarvení výrobku, šípkový olej poskytuje pleti velmi mnoho výhod, z nichž mnohé lze jen těžko nahradit jinými oleji. Tento olej je vhodný zejména pro sušší pleť a při testech bylo zjištěno, že je nejmastnější. Vzhledem k vysokému obsahu cenných látek je však tento olej nejméně stabilní a snadno oxiduje, proto si připravujte menší dávky, abyste měli vždy čerstvý produkt.
Kombinace dvou olejových složek, v tomto případě měsíčkového macerátu a alkylbenzoátu, je také možností, jak připravit tekutý minerální make-up. Měsíčkový macerát, stejně jako měsíček lékařský, je známý svými zklidňujícími účinky na pleť, napomáhá regeneraci a hojení pokožky a má protizánětlivé účinky. Zároveň obsahuje antimikrobiální látky, které pomáhají snižovat projevy akné. Měsíčkový macerát ve slunečnicovém oleji vykazuje nejen vlastnosti slunečnicového oleje, ale je zde i další výhoda v oleji rozpustných látek, které byly z měsíčku extrahovány. Měsíčkový macerát je světle žlutý olej bez výrazné vůně. Částečně ovlivňuje konečné krytí a barvu tekutého make-upu, ale nejedná se o výraznou změnu. Alkylbenzoát se používá v kombinaci s oleji ke snížení celkové mastnoty výrobku. I proto se tento testovaný make-up rychle vstřebává, což je jedna z vlastností alkylbenzoátu. Nicméně make-up zanechával na pleti o něco výraznější pocit mastnoty než bavlníkový olej, takže pokud chcete méně mastný výrobek, zvyšte podíl alkylbenzoátu na úkor měsíčkového macerátu. Tím se sice sníží množství složek, které by mohl měsíčkový macerát dodat vaší pleti, ale na druhou stranu se make-up bude příjemněji nosit, pokud vaše pleť vyžaduje méně mastné produkty.
Dalším kvalitním rostlinným olejem lisovaným za studena je malinový olej. Tento olej je známý především pro svou vysokou hodnotu SPF, a proto vám tento druh make-upu poskytne určitou ochranu před sluncem, nenahradí však používání opalovacího krému, protože skutečný SPF výrobku není možné doma ověřit.Malinový olej patří mezi oleje vhodné pro problematickou pleť, protože nemá tendenci ucpávat póry. Malinový olej navíc obsahuje protizánětlivé látky a antioxidanty, jako jsou vitaminy A a E, které pomáhají regenerovat pokožku. Tyto vitaminy a další látky pomáhají snižovat známky stárnutía zvyšují tvorbu kolagenu v pokožce. Tento rostlinný olej má oranžovou až zlatožlutou barvu, proto měl při testování vliv na výsledný odstín výrobku. Také pokud se vám podařilo namíchat make-up světlejší, než je odstín vaší pleti, nemusíte ho hned předělávat, stačí přidat malinový nebo podobně zbarvený olej a je pravděpodobné, že získáte dostatečně tmavý odstín. Výhodou malinového oleje bylo také to, že se velmi rychle vstřebával do pokožky.
Jak již bylo zmíněno, můžete experimentovat s domácími recepty, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita přísad nebo skladování. Před použitím jakékoliv suroviny k výrobě kosmetického přípravku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečného zacházení. Každá surovina může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem. Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.
Jak se říká, do třetice všeho dobrého. Pokud vám osobně náhodou nevyhovuje pudrový minerální make-up, protože vaši pleť vysušuje, a krémový make-up je pro vás příliš mastný, zvolte zlatou střední cestu tekutého minerálního make-upu.Už jste si vyrobili některý z make-upů uvedených v našem průvodci? Máte vlastní zkušenosti, které bychom mohlidoplnit naše informace? Neváhejte a napište nám na marketing@handymade.skBudeme rádi, když se nám ozvete. A zatím, přátelé.