SLEDUJTE novinky.
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Pro ošetření pleti namáhané počasím nebo jinými vlivy je toto sérum na obličej a vousy skvělou volbou. Kromě použití na pokožku obličeje jej můžete aplikovat také na strniště, abyste pokožku zjemnili a usnadnili si tak například holení. Vyzkoušejte našeho průvodce balzámem na obličej a vousy s nezaměnitelnou dřevitě-kořeněnou vůní.
Pro dosažení intenzivní hydratace byla v séru na obličej a vousy použita kyselina hyaluronová. Sérum se navíc skládá ze surovin na vodní a olejové bázi, takže je ve formě emulze vytvořené díky emulgátoru Olivem 1000. Zklidňující vlastnosti séra jsou cítit díky hydrolátům hamamelisua šťávě z aloe vera.
SLOŽENÍ fáze %A Demineralizovaná voda 30,10A Šťáva z aloe vera 25,00A hydrolát hamamelisu 30,00B Rostlinný glycerin 5,00B Kyselina hyaluronová HMW 0,30C Olivem 1000 2,00C Konopný olej 5,50D Levandulový esenciální olej 0,20D Esenciální olej z cedrového dřeva 0,30D tymiánový esenciální olej 0,20D Esenciální olej z černého pepře 0,10D Tokoferol 96% 0,20D kyselina mléčná 80% 0,10D konzervační látka Cosgard 1,00 Dávkovací lahvička ---
1. Všechny pomůcky, obaly nebo nádoby, které budete používat, vydezinfikujte, např. etanolem.2. Odvažte do nádoby složky fáze A, tj. vodu, šťávu z aloe vera a hydrolát. Promíchejte.3. V tepelně odolné nádobě smíchejte glycerin s kyselinou hyaluronovou (fáze B), dokud nevznikne hustá kaše. Poté přidejte směs složek fáze A, dobře promíchejte a přikryjte potravinovou fólií4. Odvažte složky fáze C (konopný olej a emulgátor) do druhé žáruvzdorné nádoby, zakryjte fólií.5. Obě nádoby zakryté fólií postavte na vodní lázeň a zahřívejte, dokud se přípravek Olivem 1000 zcela nerozpustí a obě směsi nedosáhnou přibližně stejné teploty přibližně 70 °C.6. Poté přelijte vodné složky do nádoby s olejovými složkami (tj. do fáze C) a začněte míchat ponorným tyčovým mixérem stále na vodní lázni. 7. Vyjměte z vodní lázně a pokračujte v míchání alespoň několik minut, dokud se voda a oleje nepřestanou oddělovat. Poté pravidelně míchejte každých několik minut, dokud směs nevychladne na pokojovou teplotu.8. Po ochlazení vmíchejte pomocí mixéru esenciální oleje a tokoferol do séra. 9. Zkontrolujte pH směsi, například pomocí indikátorových papírků. Pokud není v rozmezí 4,5 až 5,5, přidávejte po kapkách kyselinu mléčnou, dokud nebude pH v uvedeném rozmezí. Upozorňujeme, že množství kyseliny mléčné je pouze orientační!10. Po úpravě pH přidejte konzervační látku a sérum důkladně promíchejte. Naplňte do předem dezinfikované nádoby.
Níže najdete několik rad a tipů, které vám usnadní výrobu séra na obličej a vousy. Poradí vám například, jak vytvořit stabilní emulzi nebo jak správně upravit pH výrobku.Před zahříváním nezapomeňte nádoby zakrýt, aby se z nich neodpařovala voda a nevnikala do nich voda z vodní lázně. Chcete-li zvýšit přesnost při výrobě větších dávek, zvažte směs vody před zahříváním a hmotnost zaznamenejte. Po zahřátí směs znovu zvažte (horkou nádobu podložte talířkem, aby teplo nepoškodilo váhu)a doplňte odpařenou vodu. Je důležité, aby obě fáze měly při spojení přibližně stejnou teplotu kolem 70 °C. V opačném případě může emulgátor ztuhnout dříve, než se vám podaří směs dostatečně promíchat mixérem. Použijte tyčový ponorný mixér nebo v případě potřeby napěňovač mléka, ale ujistěte se, že napěňovač mléka má dostatečný výkon (nedostatečný výkon způsobí oddělení vodní a olejové fáze).Při úpravě pH vždy přidávejte kyselinu mléčnou po kapkách, protože množství použité kyseliny mléčné se bude lišit v závislosti na přesnosti dávkování ostatních složek, kvalitě surovin nebo změnách v receptuře. Uvedené množství je proto pouze orientační. Po každé kapce kyseliny mléčné směs důkladně promíchejte a zkontrolujte pH. Nepřidávejte konzervační přípravek Cosgard před úpravou pH - bez pH 5,5 nebo nižšího nebude účinný.
Pokud jste si lámali hlavu nad možnými nejasnostmi v receptuře nebo významem a funkcí jednotlivých složek, jste na správném místě. Níže najdete další informace o prospěšnosti a účelu složek používaných k výrobě séra na obličej a vousy.
Základem pro výrobu většiny kosmetických přípravků je demineralizovaná nebo destilovaná voda. Její výhodou je, že neobsahuje minerály, které by ovlivňovaly stabilitu emulze nebo konzervační látky. Proto ji nenahrazujte běžnou vodou z vodovodu nebo převařenou vodou. Můžete ji však nahradit hydroláty, které rovněž obsahují těkavé látky z rostlin. Ty nejen příjemně voní, ale mají také pečující vlastnosti. Hydroláty však mají často jiné pH než demineralizovaná voda, takže jejich nahrazením v receptuře se změní i množství kyseliny mléčné potřebné k úpravě pH.
Šťáva z aloe vera poskytne pokožce skvělé hydratační a vyživující účinky. Tato šťáva také pomáhá zklidnit podrážděnou pokožku, například po holení. Je to čirá tekutina bez zápachu, kterou pokožka dobře snáší, a proto ji najdete v mnoha komerčně dostupných kosmetických přípravcích. Šťávu z aloe vera lze nahradit demineralizovanou vodou nebo hydrolátem, nebo naopak podíl této šťávy v receptuře zvýšit na úkor vody. Tyto náhrady však opět vedou ke změně pH výrobku.
Hamamel je běžnou složkou kosmetiky pro citlivou a podrážděnou pokožku. Rozhodně ho nevynechávejte, pokud chcete, aby vaše sérum pomohlo zklidnit pleť po holení nebo zarudnutí. Při jeho nahrazování platí podobná pravidla jako u šťávy z aloe vera. Pokud se rozhodnete hamamel vyměnit za jiný typ hydrolátu, je k dispozici široká škála hydrolátů nebo květinových vod.
Glycerin je skvělý pro hydrataci a zvlhčení namáhané pokožky. Je to čirá, sirupovitá tekutina, dobře rozpustná ve vodě. Pomáhá nejen hydratovat pokožku, ale také pomáhá udržet vodu v pokožce po delší dobu. Kromě toho urychluje hydrataci práškových složek, jako je kyselina hyaluronová, takže je nezbytnou součástí tohoto receptu. Bez glycerinu bude kyselině hyaluronové trvat déle, než se plně hydratuje a přestane ve výsledném produktu vytvářet shluky.
Kyselina hyaluronová poskytuje pleti účinnou a intenzivní hydrataci. Tato surovina na sebe intenzivně váže vodu a v závislosti na své koncentraci vytváří gel. Pomáhá tak nejen hydratovat pokožkua doplňuje ztracenou vodu, ale také zahušťuje přípravky.Kyselinu hyaluronovou oceníte, pokud máte suchou pleť. Zároveň poskytuje účinnou hydrataci i mastné pleti,bez použití olejů a tuků, které by pleť zbytečně zatěžovaly. Protože se jedná o aktivní složku, můžete ji z receptury vynechat a nahradit ji vodou, nebo můžete použít nízkomolekulární variantu kyseliny hyaluronové, která sice méně zahušťuje, ale díky menším částicím proniká do hlubších oblastí pokožky.
Ke spojení vodné a olejové fáze byl použit emulgátor, v tomto případě Olivem 1000. Emulgátory jsou často vzhledově podobné voskům, prodávají se ve formě lehkých granulí nebo fragmentů, které se po zahřátí rozpouštějí v olejích. Díky intenzivnímu míchání umožňují následné spojení vody a oleje a zároveň zahušťují výrobek. Olivem 1000 nelze vynechat, protože konopný olej se pak nemísí s vodní fází. Můžete jej však nahradit Beautydermem K10 nebo jiným emulgátorem. Zvýšením podílu emulgátoru v receptuře získáte hustší a viskóznější sérum.
Pro zjemnění vousů a pokožky byl v tomto výrobku použit konopný olej. Výhodou tohoto oleje je, že se rychle vstřebává a nezanechává mastný film. Kromě toho je bohatý na vitaminy a minerály, včetně nenasycených mastných kyselin. Pomáhá také zadržovat vodu v pokožce tím, že na ní vytváří ochranný film.Konopný olej lze v receptu na sérum na obličej a vousy nahradit jiným rostlinným olejem. Zvýšením jeho podílu získáte výživnější a nadměrně mastný výrobek, zatímco snížením jeho zastoupení v receptuře bude sérum méně mastné.
Esenciální oleje jsou hlavním prvkem pro dosažení příjemné dřevitě-kořeněné vůně. Základ tvoří cedrové dřevo, zatímco střední tóny tvoří levandule a černý pepř a vrchní tóny pak tymián. Tyto oleje mají navíc pečující vlastnosti a jsou vhodné pro péči o vousy a bradu.Vybrané éterické oleje můžete nahradit jinými podle svých preferencí, dodržujte však doporučené dávkování, např. podle norem IFRA. Ideální je vyhnout se citrusovým olejům, zejména v létě, protože mohou způsobit fotosenzitivitu, jelikož sérum je neoplachovací přípravek. Alternativou k esenciálním olejům jsou vonné oleje, které jsou sice synteticky připravené, ale mají k dispozici širší škálu olejů. Případně je možné se parfemaci zcela vyhnout a nahradit éterické oleje konopným olejem.
Pro úpravu pH byla zvolena kyselina mléčná. Tato organická kyselina pomáhá postupně snižovat pH až na fyziologické pH pokožky mezi 4,5 a 5,5. Možnou náhradou je roztok kyseliny citronové, ale budete potřebovat jiné množství než při použití kyseliny mléčné. Více informací o úpravě pH najdete v části Tipy a triky.
Konzervačním prostředkem běžně používaným při výrobě domácí kosmetiky je Cosgard. Jeho výhodou je dobrá účinnost, ale k jeho použití je třeba, aby měl výrobek kyselé pH, takže úprava pH pomocí kyselin je nezbytná. Pokud nechcete pH upravovat, sáhněte po konzervantu, jako je Euxyl PE 9010, ale vždy je vhodnější mít výrobky s fyziologickým pH pokožky, protože je předpoklad, že budou méně dráždivé.
Jak již bylo zmíněno, můžete experimentovat s domácími recepty, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita přísad nebo skladování. Před použitím jakékoliv suroviny k výrobě kosmetického přípravku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečného zacházení. Každá surovina může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem. Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.
Hydratace a péče pro muže bez pocitu mastnoty s typickou kořeněnou vůní. Jedná se o sérum na obličej a vousy, které jistě potěší nejednoho muže.
Děkujeme Ivaně Jačalové za tento skvělý příspěvek s návodem na vytvoření séra na obličej a vousy.
Pokud máte nějaké dotazy nebo tipy z vlastní zkušenosti, které bychom mohli přidat k tomuto příspěvku, určitě nám napište na marketing@handymade.skBudeme se těšit na vaše odpovědi.
Do mystifikace, přátelé.