SLEDUJTE novinky.
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Hledáte alternativu k gelům, pěnám nebo pleťovým vodám na čištění pleti? Chcete výrobek bez konzervačních látek, který si můžete dávkovat podle potřeby a přizpůsobit přesně svým potřebám? Přesně tyto výhody nabízí práškový přípravek na čištění pleti. Protože neobsahuje vodu, není třeba používat konzervační látky, a protože toto složení nevytéká do zavazadla a nepočítá se mezi tekutiny - je ideální pro cestování letadlem.
K výrobě pudrového čističe pleti je třeba použít tenzid, který pleť jemně odmastí a vyčistí. V tomto případě je to SCI - kokoylisotionan sodný, který se často používá v kosmetických přípravcích včetně přírodní kosmetiky, protože jemně odmašťuje pokožku, má neutrální pH a je poměrně dobře snášen i citlivou pokožkou.
SLOŽENÍ %Rýžový škrob, prášek 44,600Kosmetický jíl, kaolin, bílý 20,000Jojobové kuličky pro peeling obličeje 10 ,000SCI - sodium cocoyl isethionate 10,000Mletá pemza v prášku pro exfoliaci 5,000Konopný olej 5 000Inulin 4 000Xantanová guma 1 000Esenciální olej z cedrového dřeva 0 ,400
1. Dezinfikujte veškeré náčiní, nádoby a kontejnery, se kterými budete pracovat, například etanolem.2. Používejte respirátor; budete pracovat s práškovými surovinami a čistý SCI je v práškovém stavu poměrně dráždivý pro dýchací cesty.3. Všechny suroviny postupně odvažte do větší nádoby a vše pečlivě promíchejte, aby se prášek nerozvařil.4. Naplňte do vybrané nádoby.
Chcete-li použít práškový čistič pleti, prosejte malé množství prášku (podle potřeby) na dlaň nebo do malé misky a přidejte několik kapek vody nebo květinového hydrolátu, dokud nevznikne požadovaná konzistence. Naneste přípravek na pokožku a jemně vmasírujte, díky peelingovým částicím se odstraní odumřelé kožní buňky. Poté přípravek z pokožky smyjte čistou vodou.Při skladování dbejte na to, aby nádoba dobře těsnila a aby se do výrobku nedostala vlhkost. Totéž platí pro dávkování výrobku - je lepší výrobek odsát, aby se vám do prášku nedostala voda, například z mokrých rukou. V opačném případě může výrobek zplesnivět nebo vykazovat jiné známky výrazného mikrobiálního napadení.
Níže se podíváme na jednotlivé suroviny a jejich význam v práškovém čisticím přípravku na pleť. Pudrový čisticí přípravek je skvělý v tom, že si jej můžete přizpůsobit podle svých představ a vyrobit si výrobek, který přesně vyhovuje vašemu typu pleti.
Surovinou, která na sebe pomáhá vázat přebytečnou mastnotu a zároveň je velmi citlivá k pokožce, je rýžový škrobový prášek. Tato surovina vytváří na pokožce po nanesení hedvábně jemný pocit, a proto je často vyhledávanou složkou v kosmetice. Rýžový škrob je také velmi dobře snášen citlivou nebo dětskou pokožkou, takže tuto surovinu můžete najít i v dětských pleťových vodách.Alternativou rýžového škrobu jsou jiné druhy škrobu, například kukuřičný škrob je v kosmetice také velmi oblíbený. Případně vyzkoušejte ovesný škrob nebo ovesné hedvábí. S množstvím škrobu v receptuře si můžete pohrát, pokud se vám výrobek zdá příliš intenzivně odmašťující, můžete snížit množství SCI tenzidu a zvýšit obsah škrobu.
Kosmetické jíly mohou pokožce dodávat potřebné minerály. Jedná se o směsi minerálů extrahovaných speciálně pro použití v kosmetice. Jíly se nejlépe používají v suchých kosmetických přípravcích, protože po kontaktu s vodou jsou snadno napadány mikroorganismy a je obtížné takové přípravky konzervovat.Kaolin je jíl s krásnou bílou barvou a jemným mletím, takže se skvěle hodí jako doplněk k práškovému čisticímu přípravku na pleť. Jíly velmi dobře odmašťují pokožku, ale kaolin patří mezi jíly, které jsou k pokožce citlivé a odmašťují ji šetrně. Pokud zjistíte, že výrobek neodmašťuje dostatečně, zkuste si pohrát s typem a množstvím jílu, než zvýšíte obsah tenzidu. Vyzkoušejte jiné druhy jílů, které intenzivně odmašťují pokožku, a zvyšte jejich zastoupení v receptuře pro intenzivnější čisticí účinek.
Základní složkou peelingu na obličej jsou jojobové kuličky, které byly připraveny hydrogenací z jojobového oleje. Díky tomu jsou biologicky odbouratelné, nejedná se o mikroplasty. Vybírejte si kuličky určené k peelingu obličeje, abyste se vyhnuli zbytečnému podráždění pokožky.Pokud nechcete mít exfoliační účinky práškového čisticího přípravku na obličej, kuličky jednoduše vynechejte. Nebo si můžete pohrát s jejich zastoupením, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Jojobové kuličky můžete nahradit jinými exfoliačními částicemi, případně můžete použít čistě mletou pemzu nebo semínka jahod či jiné exfoliační látky.
SCI je základní složkou pro čištění, odmašťování a tvorbu pěny. Tento tenzid se dobře rozpouští ve vodě a je vhodný pro citlivou pokožku. Protože je však ve formě prášku poměrně dráždivý pro dýchací cesty, byl do výrobku přidán také konopný olej, který tento prášek zatěžuje. Přesto se doporučuje výrobek pouze pečlivě promíchat a při dávkování se vyvarovat nadměrnému namíchání prášku.Snížením množství SCI dosáhnete výrobku, který bude pokožku šetrněji odmašťovat. Pokud však chcete dosáhnout silnějšího odmašťovacího účinku, zkuste nejprve zvýšit obsah jílu a teprve poté obsah SCI, protože SCI může ve vysokých dávkách pokožku dráždit.SCI lze nahradit jiným tenzidem, ale vybírejte práškové tenzidy, které mají ve vodném roztoku neutrální nebo kyselé pH - alkalický roztok nebude pro pokožku příliš prospěšný. Nebo můžete SCI z přípravku zcela vynechat a nahradit jej jíly, které intenzivně odmašťují, jako je růžový jíl, pokud chcete pouze mírný odmašťovací účinek.
Další exfoliační složkou výrobku je mletá pemza v prášku. Opět se jedná o přírodní, biologicky odbouratelnou formu exfoliace. Pemza v prášku je navíc poměrně jemně namletá, a poskytuje tak jemný exfoliační účinek. Opět ji můžete zcela vynechat, pokud vám exfoliační účinek nevyhovuje, nebo ji nahradit jinými exfoliačními látkami, případně si pohrát s jejím zastoupením a vytvořit tak výrobek přesně podle vašich požadavků.
Konopný olej byl zvolen pro zatížení prášku SCI a snížení jeho rozptylu do ovzduší. Konopný olej je snadno dostupný a obsahuje účinné látky pro péči o pokožku. Konopný olej je samozřejmě zastoupen pouze v malém množství, jeho obsah můžete mírně zvýšit, pokud máte pocit, že prášek dostatečně nezatěžuje. Kromě toho můžete konopný olej nahradit jakýmkoli jiným rostlinným olejem, který vám vyhovuje. Použití oleje v receptu je dobré nevynechávat, protože SCI prášek se může snadno dostat do vzduchu a následně dráždit dýchací cesty.
Inulin je skvělý polysacharid, který produkují rostliny, jako je čekanka apod. V těchto rostlinách je inulin náhradou běžného škrobu a má pro člověka mnoho pozitivních vlastností. Zejména působí jako vláknina a má tak prebiotické účinky pro lidské mikroorganismy, které jsou pro člověka prospěšné. A nemluvíme zde pouze o trávicím traktu. I pokožka má svůj vlastní mikrobiom, a proto je inulin ideální pro pleťovou kosmetiku, protože podporuje rozvoj přirozené kožní mikroflóry. Neváhejte tedy inulin přidávat i do svých kosmetických výrobků, ideální je zejména pro suché výrobky, protože je zdrojem energie pro bakterie, a tak ve vodném prostředí (tj. ve výrobcích obsahujících vodu) může přispívat k rozvoji bakteriální kontaminace.Nezapomeňte inulin skladovat ve vzduchotěsné nádobě, aby byl chráněn před vlhkostí, protože tento prášek na vzduchu snadno tvrdne.
Pro zlepšení stability výrobku během aplikace byla použita xantanová guma. Malé množství xantanové gumy v receptuře usnadní aplikaci výrobku, protože po přidání vody se výrobek lépe spojí a vytvoří kompaktnější směs, která se snáze nanáší na pokožku.Pokud nemáte xantanovou gumu po ruce, můžete tuto složku samozřejmě vynechat. Nebo sáhněte po jiných rostlinných gumách rozpustných ve studené vodě; užitečná je zejména guma guar nebo prášek konjac.
Esenciální olej z cedrového dřeva má krásnou dřevitou vůni, která vás na chvíli přenese do lesa. Kromě dalšího zatížení pudrem s tímto olejem potěší vaše smysly především esenciální oleje, které dokážou proměnit použití obyčejného výrobku v parfémovaný zážitek.Esenciální olej z cedrového dřeva můžete klidně nahradit jiným oblíbeným esenciálním olejem, ale dodržujte dávkování (dokument IFRA uvedený u každého esenciálního oleje). Můžete také sáhnout po vonných olejích, které jsou sice synteticky připravené, ale na druhou stranu vám poskytnou širší škálu vůní než esenciální oleje. Nemáte rádi parfémované výrobky? Není problém esenciální nebo vonný olej z výrobku vynechat a nahradit jej konopným nebo jiným rostlinným olejem dle vlastního výběru.
Jak již bylo zmíněno, můžete experimentovat s domácími recepty, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita přísad a skladování. Před použitím jakékoliv suroviny k výrobě kosmetického přípravku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečného zacházení. Každá surovina může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem. Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.
Dáváte přednost čisticímu přípravku na pleť vytvořenému z přírodních surovin, nebo si vystačíte s kosmetikou běžně dostupnou v obchodech? Zkoušeli jste si s námi vytvořit pudrový čistič pleti?
Napište nám své názory a postřehy nebo dotazy na náš e-mail marketing@handymade.skRádi vám odpovíme a dozvíte se něco nového.
Děkujeme milé Ivaně Jačalové za tento skvělý návod na vytvoření pudrového odličovače pleti.
Do dalšího návodu na viděnou nepřestávejte tvořit léčivé přírodní zázraky.
Dělejte saponát, přátelé.