SLEDUJTE novinky.
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Přemýšleli jste, jak vytvořit gely na vodní bázi, šampony nebo různé sprchové přípravky ve formě gelu? Odpovědí na tyto výrobky jsou přírodní gumy. Přírodní gumy však v sobě skrývají mnohem více než jen schopnost vytvořit gel z vody. Pojďme se blíže podívat na vlastnosti různých přírodních gum a porovnat je.
Přírodní gumy jsou obvykle látky na bázi sacharidů, které ve vodném prostředí bobtnají, protože vytvářejí vzájemně propojené sítě a zvyšují tak viskozitu konečného výrobku. K čemu tedy můžete přírodní gumy použít? Především se přírodní gumy používají k tvorbě gelů na vodní bázi. Přírodní gumy se přidávají do vody nebo hydrolátů či jiných vodných roztoků a přeměňují je na gely. Samozřejmě existují určitá omezení, například některé gumy se rozpouštějí pouze při zahřátí, nebo jsou nestabilní při určitých hodnotách pH, případně vůbec nemusí tvořit gely a mají jiné využití.Další vlastností přírodních gum je schopnost zlepšit stabilitu emulzí nebo dodat emulzím jedinečnou gelovou konzistenci. Je na kombinaci emulze (tj. spojení vody a olejů emulgátorem)ve spojení s přírodními gumami je základem tělových jogurtů. Přírodní gumy mají také pečující vlastnosti. Některé přírodní gumy dokáží zlepšit stav vlasů a používají se také jako účinné látky. Kromě toho přírodní gumy ovlivňují také strukturu výrobků nebo jejich pocit na pokožce. Přírodní gumy lze získat z rostlinného materiálu nebo řas, některé gumy se připravují také biotechnologicky, jejich producenty jsou různé mikroorganismy.
Pro srovnání gelotvorných vlastností vybraných přírodních gum jsme připravili roztoky následujících gumobsahující 1 % přírodní gumy, 2,5 % glycerinu, 1 % konzervační látky Euxyl PE 9010 a 95,5 % destilované vody. Všechny roztoky/gely byly připraveny stejným způsobem, a to smícháním práškové přírodní gumys glycerinem za vzniku viskózní kaše, poté byla do této směsi za míchání přidána destilovaná voda a po vytvoření gelu byl přidán konzervační prostředek. Jedinou výjimkou byl karagenan, jehož vodný roztok se musí zahřát, aby se rozpustil a po ochlazení směsi vytvořil gel. V tomto případě byla konzervační látka přidána po ochlazení na pokojovou teplotu.
Xantanová guma je skvělou přírodní gumou pro začátečníky, protože je schopna účinně tvořit gelve studené nebo horké vodě a je stabilní v širokém rozsahu pH. Pokud se vám výrobek při použití xantanové gumy nepovede, chyba pravděpodobně není v xantanové gumě, ale v zastoupení jiných surovin nebo postupů, protože xantanová guma zvládá širokou škálu podmínek, včetně prudkého míchání, a vytváří velmi stabilní emulze. Xantanová guma se dobře kombinuje s galaktomannany, jako je konjakový prášek, kombinace těchto dvou látek způsobí výrazné zvýšení viskozity.Tato přírodní guma se získává biotechnologicky, produkuje ji Xanthomonas campestris. Nevýhodou xantanové gumy je, že výrobky z ní vyrobené se mohou hůře roztírat a zanechává na pokožce mírně lepkavý pocit. Xanthanová guma obsahuje záporně nabité skupiny, tj. je klasifikována jako aniontová guma, takže takové záporně nabité gumy se obvykle špatně kombinují s kladně nabitými látkami, jako jsou kationtové tenzidy často používané ve vlasové kosmetice. Na druhou stranu aniontové gumy dobře vytvářejí gely ve vodném prostředí pro použití v šamponech, sprchových gelech, gelech na čištění pokožkyatd. Xanthanová guma je tedy dobře kombinovatelná s amfoterními, neiontovými nebo aniontovými složkami.
Xanthanová guma vytvořila poměrně hustý gel o koncentraci 1 %. Gel nebyl čirý a průhledný, naopak měl mléčnou barvu a byl neprůhledný. Její textura nebyla nejjemnější (ve srovnání s guarovou gumou), přesto to nemělo vliv na roztírání gelu na pokožce, gel se rovnoměrně roztíral, proto pro výrobu domácí kosmetiky jde spíše o vzhledovou vadu, která však nenarušuje funkčnost. Nicméně gel s xantanovou gumou se na pokožce roztírá o něco déle než gel s guarovou gumou a do úplného vstřebání je na pokožce mírně lepkavý pocit. Výhodou xantanové gumy je, že vytváří stabilní gely v širším rozsahu pH, včetně kyselého prostředí, takže je vhodná pro zahušťování šamponů a jiných výrobků obsahujících glukosidy, které mají zásadité pH a je třeba je neutralizovat na fyziologické pH pokožky (4,5-5,5).Xantanová guma je tedy vhodná pro začátečníky, již v malých dávkách (1 %) tvoří poměrně husté gely, takže pokud chcete šampony nebo sprchové gely, které snadno vytékají z lahvičky, používejte nižší dávky.
Guma guar je zahušťovadlo pocházející ze semen Cyamopsis tetragonolobus. Guma guar snadno hydratuje v chladném i horkém prostředí a vytváří poměrně husté gely. Guma guar je klasifikována jako neiontová guma, a proto je kombinovatelná s jinými surovinami bez ohledu na jejich náboj. Existuje však také kationtová guma guar, která má odlišné vlastnosti, takže tyto dvě látky nelze vždy vzájemně zaměňovat.
Další gumou, která dobře zahušťuje vodné roztoky, je guma guar. Stejně jako xanthanová guma netvoří guarová guma průhledné roztoky, ale spíše mírně zakalené směsi. Výhodou oproti xanthanové gumě však je, že výsledné gely mají velmi hladkou, příjemnou strukturu, která je nejen příjemná na dotek , ale také velmi dobře vypadá. Nevýhodou je o něco nižší stabilita ve srovnání s xantanovou gumou, také guarová guma v koncentraci 1 % vytváří gely s nižší viskozitou, tj. tekutější gely, takže k dosažení gelovější konzistence budete potřebovat o něco vyšší dávku než u xantanové gumy.
Arabská guma se získává extrakcí ze stromu Acacia senegal a lze ji nalézt také pod názvem Acacia gum. Tato guma není známá svými silnými gelotvornými vlastnostmi, netvoří husté gely, ale je schopna stabilizovat emulze, protože interaguje s lipidy. Kromě toho vytváří na pokožce jemný pocit,zlepšuje tak texturu výrobků. Tato guma se někdy používá v dekorativní kosmetice, protože zlepšuje přilnavost barviv k pokožce.Pokud pracujete s arabskou gumou a máte potíže s jejím úplným rozpuštěním ve studené vodě, můžete směs zahřát na 70 °C, dokud nebude arabská guma zcela hydratovaná. Po ochlazení se může změnit viskozita. Obvykle se výraznějšího zvýšení viskozity dosáhne, když se tato guma použije v koncentraci nejméně40 %. Jedná se o aniontovou gumu, která se špatně kombinuje s látkami s čistě kladným nábojem. Díky své schopnosti interagovat s lipidy usnadňuje arabská guma vazbu olejů s vodou, aniž by zvyšovala viskozitu. To je zvláště užitečné, pokud chcete do vodného roztoku nasáknout malé množství olejů, například při kombinaci éterických olejů s vodnými roztoky při zachování nízké viskozity, například v tonerech a sprejích. Zkuste použít poměr arabské gumy a olejů 3:1 nebo 4:1.
Arabská guma byla jedinou gumou v našem testu, která nezahustila připravený vodný roztok.Proto je arabská guma při samostatném použití nevhodná k zahušťování výrobků nebo tvorbě gelů. Arabskou gumu se proto vyplatí používat v kombinaci s jinými přírodními gumami k vytvoření gelua zahuštění výrobku. Při testu arabské gumy byla získána čirá tekutina, arabská guma tedy roztoky nezakaluje, naopak poskytuje průhledné roztoky.
Mezi aniontové gumy pocházející z řas patří karagenan. Konkrétně se karagenan získává z červené mořské řasy Chondrus crispus a je široce používanou složkou nejen v kosmetice, ale zejména v potravinářském průmyslu. Je dobrým zahušťovadlem a částečně i emulgátorem, a zlepšuje tak vazbu olejea vodných surovin.Karagenan pomáhá zahušťovat výrobky a vytvářet husté, viskózní emulze. Kromě toho zlepšuje hydrataci pokožky, protože pomáhá udržet v pokožce více vody.
Karagenan je rostlinnou alternativou živočišné želatiny a tomu odpovídají i jeho vlastnosti. Karagenan se musí nejprve zahřát ve vodní lázni, dokud se nerozpustí, čehož se dosáhne při teplotě přibližně 70 °C. Po rozpuštění se směs musí nechat vychladnout. Teprve po úplném vychladnutí směs ztuhne, takže někdy je třeba počkat i několik hodin, v závislosti na teplotě místa, kde se směs chladí, aby vznikla pevná hmota.Výhodou karagenanu je, že intenzivně houstne i při nízkých koncentracích. Při koncentraci 1 % se po ochlazení získá pevné želé, podobné želatině na dortech. Proto je vhodnější použít k zahuštění výrobků nižší koncentraci, protože síla tohoto želé byla příliš vysoká na to, aby bylo možné jakýkoli výrobek odlít. Při koncentraci 0,3 % již bylo možné směs míchat tyčinkou. Nevýhodou však bylo, že při míchání se pevná část želé mírně rozpadala na menší části, takže jsme nedostali homogenní gel, ale spíše směs hrudek želé, které nejenže nevypadaly dobře na pohled, ale také se s nimi nepracovalo nejlépe.Celkově má karagenan výhodu v tom, že poskytuje poměrně čirý a průhledný roztok, nevýhoda spočívá v tomv nutnosti směs zahřát, aby se karagenan rozpustil, což přidává další výrobní krok. Zároveň výsledkem není homogenní gel, ale směs hrudek, proto buď používejte velmi nízké koncentrace kolem 0,1 %, nebo karagenan kombinujte s jinou přírodní gumou pro lepší vlastnosti.
Při výrobě šamponů nebo sprchových gelů mnozí z nás občas sáhnou po různých barvivech, z nichž nejčastější jsou slídové prášky. Slídové prášky jsou nejen třpytivé, ale jsou k dispozici i v široké škále barev, které váš výrobek ozvláštní. Chcete si také připravit paletu pestrobarevných výrobků? Pak jistě nechcete, aby vámi zvolený slídový prášek po chvíli klesl na dno výrobku. Proto jsme se podívali na test sedimentace slídového prášku v námi připravovaných gelech a roztocích přírodních žvýkaček.Postupovali jsme podobně jako u předchozího testu. Připravili jsme 1 % roztoky přírodních gums výjimkou karagenanu, který byl použit v koncentraci 0,3 %, protože při 1 % dává příliš tuhé želé,do kterého by nebylo možné zapracovat práškovou slídu. Také 0,3 % roztok karagenanu byl zahříván, aby se toto zahušťovadlo rozpustilo.Následně bylo do roztoku přidáno 0,5 % prášku zelené slídy a k jeho rovnoměrnému rozptýlení ve směsi bylo použito napěňovače mléka. Pro usnadnění dispergace práškové slídy lze toto barvivo přidat již do směsi glycerinu a přírodní gumy před přidáním vody.10 g této směsi bylo nalito do zkumavek a ponecháno ve svislé poloze po dobu 72 hodin, aby bylo možné pozorovat případné usazování slídového prášku na dně. Výsledky se vztahují k příslušnému procentu použitého přírodního kaučuku (1 % nebo 0,3 % pro karagenan), a proto použití nižší koncentrace přírodního kaučuku nemusí přinést stejný výsledek (gel nemusí být dostatečně viskózní a slídový prášek se usadí na dně). Jaká byla naše zjištění? Přečtěte si níže!
Při použití xantanové gumy bylo dosaženo poměrně dobrých výsledků v kombinaci se slídovým práškem. Slídový prášek se neusazoval na dně, mírná sedimentace po 72 hodinách byla pozorována pouze v horní části gelového sloupce, nicméně pokud byl slídový prášek součástí kosmetického přípravku, neměl by tento jev představovat zásadní problém, protože při manipulaci s přípravkem dochází i k občasnému promíchání.Celkově se slídový prášek neusazoval na dně, proto je možné xantanovou gumu dobře kombinovat se slídovým práškem a získat tak barevné výrobky.
Další gumou, která se dobře kombinuje se slídovými prášky, je guma guar. Slídový prášek se opět neusadil na dně, mírná sedimentace na vrcholu gelového sloupce bude při použití výrobku zanedbatelná, protože manipulací s výrobkem dojde také k mírnému promíchání. Slídový prášek byl rozptýlen velmi rovnoměrně, v tomto ohledu se guarová guma ukázala jako nejlepší gelotvorné činidlo pro impregnaci slídového prášku. Gel byl rovnoměrně zbarvený, celkově se jevil dokonce o něco homogennější než gel z xantanové gumy.
Vzhledem k tomu, že arabská guma připravený roztok vůbec nezahustila, nedošlo podle našeho očekávání k rovnoměrnému rozptýlení slídového prášku a ten tak sedimentoval na dně.
Určitá disperze barviva byla pozorována při použití slídového prášku s karagenanovým gelem, ale protože roztok obsahoval větší kusy karagenanu, nebyla směs rovnoměrná a homogenní, a tak slídový prášek nebyl tak rovnoměrně rozptýlen jako v případě gelů z xantanové gumy a guarové gumy. Rovněž byla pozorována výraznější sedimentace v horní části gelu.Vzhledem k tomu, že karagenan v našem případě (0,3 % karagenanu v roztoku) nevytvořil zcela homogenní gel ani po smíchání pomocí mixéru/pěniče mléka, nebylo možné, aby byl dokonale a rovnoměrně rozptýlen i prášek slídy.
Věříme, že naše srovnání přírodních gum pomohlo rozšířit naše obzory a přineslo další poznatky.Objasnil vám náš příspěvek některé otázky týkající se tvorby přírodní kosmetiky ve formě gelu?Pokud máte vlastní zkušenosti a postřehy, které by přinesly další nové informace k tomuto tématu, neváhejte nám napsat na marketing@handymade.skZa obsáhlý příspěvek děkujeme Ivaně Jačalové.
Do dalšího článku nebo návodu na viděnou nepřestávejte tvořit přírodní kosmetiku.
Do zmýdelnění, přátelé.