SLEDUJTE novinky.
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Věděli jste, že si sprchový peeling můžete vyrobit i doma? Přinášíme vám dva jednoduché recepty na výrobu základních pěnových sprchových peelingů, které si samozřejmě můžete obměňovat podle sebe.Popusťte uzdu své fantazii a experimentujte s vůněmi, barvami nebo různými peelingy a oleji.
Níže najdete dva recepty na výrobu sprchových peelingů, které se liší druhem použitého peelingu, ale také poměrem jednotlivých ingrediencí, takže každý z peelingů vytváří na pokožce jiný pocit. Můžete si vybrat jemný a nadýchaný peeling s pemzou nebo o něco pevnější verzi pro účinnější odstranění ztvrdlé a odumřelé kůže s použitím epsomské soli.
Sprchový peeling s pemzou
7 % Demineralizovaná voda7 % SCI6 % Lamesoft PO 658,5 % rostlinný glycerin0,5 % Slídový prášek - Deep Ocean Blue3 % Cetearylalkohol6 % mangové máslo5 % Olivem 100050 % Pemza v prášku1 % Euxyl 9010 - konzervační látka5 % PCA sodný1 % Vonný olej - bílý čaj a bergamot Hliníková nádobka, 50 ml
Sprchový peeling s epsomskou solí
7 % Demineralizovaná voda6 % SCI6 % Lamesoft PO 658,5 % rostlinný glycerin0,5 % Slídový prášek - Zlaté jiskry3 % Olivem 10007 % mangové máslo2 % Cetearylalkohol57 % Epsomská sůl1 % Euxyl 9010 - konzervační látka1 % PCA sodný1 % Vonný olej - bílý čaj a bergamot Skleněná nádobka, 50 ml
Bez ohledu na to, který z obou receptů si vyberete, postup při přípravě obou sprchových peelingů zůstává stejný. Na následujících řádcích se dozvíte, jak na to:1. Všechny nádoby a náčiní, které přicházejí do styku se surovinami nebo výrobkem, vydezinfikujte (např. etanolem).2. Používejte respirátor (SCI je velmi jemný prášek, který se snadno uvolňuje do ovzduší), ideálně také rukavice. Smíchejte vodu, glycerin, SCI, lamesoft a práškovou slídu v jedné nádobě, zakryjte fóliía položte na vodní lázeň. V tomto okamžiku již nebude respirátor potřeba.3. Do druhé nádoby (tepelně odolné) odvažte mangové máslo, cetearylový alkohol a emulgátor - olivem 1000. Přikryjte alobalem a nechte zahřívat na vodní lázni, dokud se nerozpustí. 4. Po rozpuštění přelijte vodní fázi do olejové fáze (tj. fáze s mangovým máslem) a ihned začněte míchat ručním mixérem, dokud nebude vyšlehaná do krémové konzistence.5. Nakonec přidejte konzervační látku, vonný olej, sodnou sůl PCA a dobře promíchejte. Poté přidejte exfoliační prostředek (epsomskou sůl/pemzový prášek) a opět dobře promíchejte.6. Naplňte do nádoby dle vlastního výběru, například do hliníkové nebo skleněné nádobky na krém.
Pěnivý sprchový peeling obsahuje mnoho ingrediencí, které můžete obměňovat podle svých potřeb, nebo dokonce některé vynechat, pokud je zrovna nemáte po ruce. Když pochopíte význam jednotlivých ingrediencí v receptu, můžete je snadněji zaměnit a připravit si recept přesně podle svých představ.
V receptech byly použity dva různé abrazivní peelingy, a to epsomská sůl a pemza v prášku. Pemza je jemný šedý prášek, který je k pokožce velmi šetrný. Epsomská sůl je poněkud drsnější verze peelingu, vhodná zejména pro suchou a ztvrdlou pokožku, například na chodidlech.Výše uvedené exfoliační prostředky lze nahradit jakýmkoli jiným peelingem. Výběr je opravdu široký, od mletých skořápek různých ořechů až po cukr, sůl nebo mletou kávu apod. Možná zjistíte, že budete muset upravit poměrně velké množství cetearylalkoholu a emulgátoru, aby byl peeling dostatečně pevný pro dobré nabíráníz nádoby a použití.
Emulgátorem použitým v našich receptech byl olivem 1000. Je to skvělý emulgátor pro začátečníky, můžete ho použít k výrobě široké škály výrobků od tělových mlék a krémů až po sprchové peelingy. Pokud vám olivem 1000 právě došel, můžete ho nahradit emulgátorem Beautyderm K10 nebo jiným emulgátorem, ale mějte na paměti, že každý emulgátor je trochu jiný, což může ovlivnit výslednou konzistenci výrobku.Cetearylalkohol byl v receptuře použit pro dodání pevnosti hotové směsi pěnivého sprchového peelingu. Má také mírné emulgační vlastnosti, takže se dobře kombinuje s oleji nebo emulgátory. Výbornou náhradou za něj je cetylalkohol s podobnými vlastnostmi. Můžete také sáhnout po kyselině stearové, ale opět platí, že při použití stejného množství kyseliny stearové jako cetearylalkoholu můžete získat směs s mírně odlišnou konzistencí. Zvýšením obsahu zahušťovadla získáte tužší peeling, zatímco snížením obsahu se přiblížíte krémové konzistenci.
Mangové máslo je skvělým máslem pro péči o pokožku. Není však zdaleka vaší jedinou volbou. Můžete zvolit jakýkoli jiný rostlinný olej nebo máslo. Záleží jen na vašich preferencích. Pokud zvýšíte podíl tuku ve výrobku, získáte peeling, který bude více máslový a vyživující pro pokožku. Naopak snížením zastoupení oleje nebo másla v receptuře získáte pěnivější a odmašťující sprchový peeling.
SCI a lamesoft PO 65 jsou dva tenzidy zodpovědné za pěnivé a odmašťující účinky sprchového peelingu. Proto tyto dvě složky nelze vynechat, protože to už nebude pěnivý sprchový peeling, získáte pouze obyčejný sprchový peeling, který sice skutečně odstraní odumřelou pokožku, ale nebude pěnit.Je také obtížné tyto dva tenzidy nahradit, protože výrazná změna jejich poměru nebo záměna za jiné látky může způsobit rozpad emulze a celého výrobku. Pokud musíte některý z tenzidů nahradit, nahraďte lamesoft tekutým tenzidem cocamidopropyl betainem, ale získáte výrobek s mírně odlišnou pěnivostía odmašťovacími vlastnostmi. Při výběru tenzidů vždy dbejte na to, aby byly kompatibilní, tj. nekombinujte tenzidy s opačným nábojem - aniontové s kationtovými.
Demineralizovaná voda je vhodným prostředím pro rozpouštění tenzidů. Lze ji však nahradit i květinovými vodami, hydroláty, které navíc dodají vašemu výrobku jemnou vůni. Vyberte si hydroláty, které nejlépe vyhovují vaší pokožce, nebo si připravte směs několika hydrolátů.
Úkolem glycerinu v receptuře pěnivého sprchového peelingu je dodat pokožce vlhkost a pružnost. Také z tohoto důvodu je dobré jej začlenit do vodní fáze. Pokud jej však momentálně nemáte, můžete jej také zcela vynechat a nahradit jej dalším exfoliačním prostředkem.
Krásných barev peelingů dosáhnete díky použití slídových prášků. Tyto prášky se jednoduše zapracují do vodní nebo olejové fáze. Slídové prášky však můžete z receptury zcela vynechat, v takovém případě bude mít výrobek barvu převládající složky, tedy exfoliantu. V případě pemzového prášku bude peeling šedý,v případě použití různých mletých skořápek ořechů nebo jojobových kuliček bude pěnivý sprchový peeling hnědý.
Možností, jak výrobku dodat zajímavou vůni, je použití vonných olejů. Vonné oleje nabízejí širokou škálu ovocných, květinových nebo dřevitých vůní, které můžete různě kombinovat. Pokud dáváte přednost esenciálním olejům, můžete jimi nahradit použitý vonný olej. Další možností je vyhnout se parfémování úplně,pokud si to přejete.
Sodium PCA je skvělým hydratačním prostředkem pro pokožku, takže pomáhá vyživovat pokožku během sprchování a zklidňovat projevy suché pokožky. Má podobné vlastnosti jako glycerin a pomáhá udržovat pokožku pružnou a hydratovanou. Sodium PCA lze z receptu zcela vynechat, ale pokud chcete svému sprchovému peelingu dodat nádech luxusu, doporučujeme sodium PCA v receptu ponechat.
Protože je v receptuře voda, je nutné použít ve výrobku konzervační prostředek. Výhodou přípravku Euxyl 9010 je, že působí v širokém rozmezí pH, takže před přidáním konzervačního prostředku není nutné upravovat pH výrobku. Zároveň bude pěnivý peeling používán především při sprchování a koupání, a tak hrozí, že se do výrobku dostane přebytečná voda, například při nabírání mokrýma rukama.Proto je konzervační látka v tomto druhu kosmetického přípravku nezbytná.Euxyl 9010 lze nahradit jakýmkoli jiným širokospektrým konzervačním prostředkem, který působí v širokém rozsahu pH (tj. nejen kyselé, ale i neutrální pH).
Jak již bylo uvedeno, pro balení sprchového peelingu jsou vhodné nádoby se širokým hrdlem, které usnadňují nabírání výrobku. Do této kategorie patří skleněné, plastové nebo hliníkové nádobky na krém sobjemem alespoň 50 ml pro snadnou manipulaci. Po použití výrobek vždy pevně uzavřete, aby se do něj nedostala další nežádoucí voda. Tím také udržíte výrobek déle čerstvý. Doporučujeme také skladovat mimo dosah přímého slunečního světla a pokud možno na chladnějším místě.
Jak již bylo uvedeno, můžete experimentovat s domácími recepty, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita přísad a skladování. Před použitím jakékoli suroviny k výrobě kosmetického přípravku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečného zacházení. Každá surovina může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem. Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.
Tak co, přátelé?podařilo se vám vyrobit pěnivý sprchový peeling? Bavilo vás to?
Nás výroba sprchového peelingu velmi bavila a ještě více jsme si užili jeho používání.
Pokud máte jakékoli dotazy ohledně postupu výroby nebo samotných ingrediencí, neváhejte nám napsat na marketing@handymade.sk
Podělte se s námi o své postřehy a nápady, abychom pro vás mohli tento postup stále vylepšovat.
Do dalšího setkání vám přejeme krásný tvůrčí den.
Na shledanou, přátelé.