Dopřejte si slevu -12 %
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Jemný sprchový gel s vůní magnólie, který rozjasní vaši pokožku, si nyní můžete připravit v pohodlí domova. Drobná semínka jahod se postarají o šetrné odstranění odumřelých kožních buněk a zároveň jsou tyto exfoliační částečky biologicky odbouratelné. Vyzkoušejte exfoliační sprchový gel podle našeho návodu, nebo si ho přizpůsobte podle svých představ díky informacím v části o významu složek a jejich variantách.
Níže naleznete seznam surovin pro výrobu sprchového gelu. Jako tradičně je pro pěnivé výrobky nezbytné použití tenzidů, a protože je ve výrobku také voda, je nutné ji také konzervovat. Pro zpříjemnění sprchování jsou samozřejmě přidány exfoliační částice, jemná magnóliová vůně a barevný slídový prášek.
Fázové složky %A rostlinný glycerin 5,00A Sukraclear 2,00A Slída Aphrodite 0,50B Demineralizovaná voda 63,20B Decilglukosid 8,50B Kaprylyl/kaprylglukosid 18,00C kyselina mléčná 80 % 1,30C Magnóliový vonný olej* 0,50C konzervační látka Cosgard 1,00C Jahodová semínka podle potřeby Plastová láhev - - - -*Vyberte si vonný olej podle svých preferencí, nemusí to být nutně magnólie.
1. Dezinfikujte veškeré náčiní, nádoby a obaly, které přijdou do styku s výrobkem nebo surovinami, například etanolem.2. V misce nebo jiné nádobě smíchejte glycerin, sukraclear a prášek slídy, důkladně promíchejte, dokud nevznikne hustá kaše bez hrudek.3. Do fáze A přidejte vodu a důkladně promíchejte napěňovačem mléka nebo tyčovým mixérem. Cílem je získat gel s co nejmenším počtem hrudek. Případné hrudky, které nelze odstranit, zmizí přirozeně po několika hodinách hydratací sukracléru.4. Přidejte směs tenzidů - decylglukosidu a kaprylyl/kaprylylglukosidu. Jemně promíchejte, protože směs může pěnit.5. Upravte pH na hodnotu 4,5 až 5,5 pomalým přidáváním kyseliny mléčné po kapkách a průběžnou kontrolou pH, například pomocí pH papírku. Uvedené množství kyseliny mléčné je pouze orientační, závisí na přesnosti vážení, změnách v receptuře nebo kvalitě přísad.6. Po úpravě pH přidejte vonný olej, konzervační látku a jahodová semínka a znovu důkladně promíchejte. Výrobek nalijte do vybrané nádoby.
Při výrobě peelingového sprchového gelu se vyplatí mít po ruce napěňovač mléka nebo tyčový mixér pro větší objemy, protože urychlíte a usnadníte vytvoření gelové konzistence. Za tvorbu gelu je zodpovědný sukraclear, tato látka také umožňuje, aby částečky peelingu zůstaly na vzduchu. Při našich testech jsme pozorovali, že viskozita výrobku druhý den mírně klesá, proto byla použita o něco větší dávka přípravku Sucraclear. Na druhou stranu zahřátí gelu na 70 °C (jak doporučuje výrobce) sice gel více stabilizovalo, tj. nedošlo k výraznému poklesu viskozity, na druhou stranu gel nebyl schopen udržet těžší částice peelingu rozptýlené a jahodová semínka tak klesla ke dnu, pouze slídový prášek zůstal rovnoměrně rozptýlený.Při zapracování tenzidů můžete kromě míchání lžící nebo tyčinkou použít i napěňovač mléka, zejména pokud máte pocit, že se gel s tenzidy nespojuje. Míchejte však opatrně, protože při prudkém míchání výrobek pění.Použité množství kyseliny mléčné je pouze orientační. Před přidáním citlivých složek, jako jsou konzervační látky, vždy nezapomeňte zkontrolovat pH výrobku. Decylglukosid a kaprylyl/kaprilylglukosid mají zásadité pH, které by nebylo pro pokožku příjemné, proto je nutná úprava pH. Přidávejte kyselinu mléčnou po kapkách, po každém přidání směs dobře promíchejte a testujte pH, dokud nedosáhne hodnoty mezi 4,5 a 5,5.
Máte rádi peelingové sprchové gely, ale chcete těmto výrobkům dodat punc originality? Níže najdete rady a tipy, pomocí kterých si můžete svůj sprchový gel přizpůsobit. Zároveň se dozvíte více o významu složek a důvodech jejich použití při výrobě exfoliačního sprchového gelu.
Tenzidy jsou základem pro výrobu sprchových gelů. Jedná se o pěnivé, čisticí a odmašťovací látky, které se dobře kombinují s vodou a dalšími ve vodě rozpustnými surovinami. Při výrobě byly použity glukosidy, které se vyznačují zásaditým pH. Proto bylo nutné upravit jejich pH také přidáním kyseliny mléčné.Pokud chcete tenzid ve výrobku nahradit, počítejte prosím s tím, že dojde k výrazné změně vlastností výrobku. Nejenže mají tenzidy různé pH, a proto se změní i potřebné množství kyseliny mléčné, ale mají také různé pěnivostní vlastnosti a kompatibilitu nebo koncentraci (tenzidy nejsou 100% látky, ale prodávají se již jako zředěné roztoky, proto vždy zkontrolujte hodnotu ASM tenzidu, aby váš výrobek nebyl příliš koncentrovaný, a tudíž dráždivý pro pokožku).
Druhou velkou položkou mezi surovinami peelingového sprchového gelu je destilovaná nebo demineralizovaná voda. Destilovanou vodu můžete samozřejmě nahradit vybranými hydroláty. Mějte však na paměti, že hydroláty mají různé hodnoty pH, a proto se množství kyseliny mléčné potřebné k dosažení fyziologického pH pokožky (4,5 až 5,5) změní.
Zahušťující a gelotvornou látkou v exfoliačním sprchovém gelu je sukraclear. Jedná se o jemný bílý prášek rostlinného původu, který zahušťuje různé výrobky a vytváří gely na vodní bázi. Jeho výhodou je, že pomáhá udržet exfoliační částice nebo slídové prášky rovnoměrně rozptýlené ve výrobku.
Pokud chcete sukraclear nahradit, zkuste například xantanovou gumu. Počítejte však s tím, že xantanová guma má problém rovnoměrně rozptýlit těžší částice než jahodová semínka.
Hydratační a zvlhčující složkou exfoliačního sprchového gelu je glycerin. Jedná se o druh alkoholu, který se běžně vyskytuje v kosmetice, je dobře rozpustný ve vodě. Zároveň pomáhá zvlhčovat práškové suroviny, jako jsou rostlinné gumy, sukraclear nebo kyselina hyaluronová, čímž zkracuje dobu, po kterou mizí hrudky, a vytváří homogenní gely.Pokud glycerin z výrobku vynecháte, očekávejte, že se ve sprchovém gelu vytvoří více hrudek sukralaru a bude trvat déle, než všechny zmizí.
Semínka jahod představují netradiční způsob, jak si zpestřit sprchový gel. Nejsou však jedinými dostupnými exfoliačními částicemi. Můžete sáhnout po mleté pemze v prášku nebo různých mletých skořápkách ořechů či mandlí. Vybírejte exfoliační částice, které nejsou rozpustné ve vodě (sůl a cukr tedy nejsou vhodné). Případně můžete exfoliační částice zcela vynechat.
Kyselina zvolená k úpravě pH byla právě kyselina mléčná. Její výhodou je, že je poměrně koncentrovaná a prodává se ve formě roztoku, takže si nemusíte připravovat vlastní roztok ani čekat, až se rozpustí. Alternativou ke kyselině mléčné jsou jiné organické kyseliny, například kyselina citronová. Její nevýhodou je, že je v pevném skupenství, takže si musíte předem připravit roztok, abyste upravili pH.
Slídové prášky jsou univerzálními barvivy v kosmetice a mohou vašim výrobkům dodat různé odstíny. Slídové prášky vyžadují přidání vhodného zahušťovadla nebo jiného prostředku, který zabrání jejich klesání ke dnu - v tomto případě byl zvolen sukraclear. Slídové prášky lze z výrobku zcela vynechat, nebo lze zvolit libovolný odstín.
Jemnou magnóliovou vůni výrobku dodal vonný olej. Jedná se o synteticky připravenou sloučeninu, protože ne všechny rostliny poskytují vonné silice v dostatečném množství. Místo vonných olejů můžete samozřejmě použít esenciální oleje, nebo můžete parfemaci zcela vynechat a množství použitého vonného oleje nahradit vodou.
V neposlední řadě je pro trvanlivost a bezpečnost výrobku nezbytný konzervační prostředek. Protože výrobek obsahuje vodu, kterou mikroorganismy potřebují k životu, musíte přidat konzervační prostředek, jinak váš výrobek podlehne rychlému mikrobiálnímu kažení. Jako konzervační prostředek byl zvolen Cosgard, což je konzervační prostředek schválený organizacemi Ecocert a COSMOS, který je nejúčinnější v kyselém pH, ideálně pod hodnotou 5,5. V případě, že se jedná o konzervační přípravek, je nutné jej použít. Cosgard lze nahradit jiným širokospektrým konzervačním prostředkem, který bude účinný při kyselém pH výrobku.
Jak bylo uvedeno, můžete experimentovat s domácími recepty, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita přísad a skladování. Před použitím jakékoliv suroviny k výrobě kosmetického přípravku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečného zacházení. Každá surovina může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci , proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem. Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.
Máte rádi peelingové sprchové gely, nebo dáváte přednost těm obyčejným? Dejte nám vědět, jak se vám podařilo vytvořit peelingový sprchový gel. Rádi si poslechneme i vaše postřehy a doporučení.Učme se jeden od druhého.
Pokud máte jakékoli dotazy nebo připomínky, neváhejte nám napsat na adresu marketing@handymade.skDo zmýdelnění, přátelé.