SLEDUJTE novinky.
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Opalovací krémy si neodmyslitelně spojujeme s létem, kdy nám pomáhají proti spálení. Používání opalovacího krému s ochranným faktorem SPF má však i další výhody. Zjistěte více o opalovacích krémech i o složkách, které mají schopnost snižovat negativní účinky slunce na vaši pokožku.
Kromě viditelného spálení, zarudnutí nebo svědění pokožky po nadměrném vystavení se slunci mají sluneční paprsky na pokožku i další negativní účinky. Nadměrné vystavování se slunci je spojeno s vyšším rizikem rakoviny kůže. Vystavování se slunečnímu záření samozřejmě urychluje stárnutí kůže nebo tvorbu pigmentových skvrn.
Proto je také dobré mít v záloze opalovací krém a používat ho ideálně na obličej nebo ruce po celý rok. Správnou ochranou můžete zabránit nadměrnému poškození pokožky sluncem nebo zpomalit projevy stárnutí.
Než se pustíme do dalšího vysvětlování vlastností opalovacích krémů a složek, které vykazují určité hodnoty SPF, je řada na vás, abyste poukázali na nevýhody výroby domácích opalovacích krémů. A to je fakt,že si v domácích podmínkách nemůžete ověřit účinnost svého výrobku proti slunci, tedy jaký má váš výrobek SPF faktor. Přesné zjištění hodnoty SPF výrobku vyžaduje laboratorní analýzu.
Také pokud si nejste jisti, že váš výrobek poskytuje dostatečnou ochranu, kombinujte jej, pokud možno, s ověřeným výrobkem. A to zejména v případě nemocné pokožky, citlivé, světlé nebo dětské pokožky či pokožky náchylné ke slunečním alergiím, ale také během dnů s intenzivním sluněním.
Zároveň je práce s oxidem titaničitým a oxidem zinečnatým, které se nejčastěji používají k výrobě domácích opalovacích krémů, velmi náročná. Je obtížné dosáhnout směsi, ve které jsou zmíněné oxidy rovnoměrně rozptýleny, bez vyváženého rozložení částic těchto oxidů nezískáte účinný opalovací krém.
Jednou z možností, jak připravit domácí opalovací krém se známou hodnotou SPF, je použití předem připravených základů opalovacích krémů. Takové báze mají deklarovaný SPF a návod od výrobce na jejich smíchání s dalšími látkami (například oleji nebo krémy). Zároveň vám sdělí, jakého SPF faktoru dosáhnete, pokud k výrobě opalovacího krému použijete dané procento báze.
Na co si dát pozor při výběru správného opalovacího krému nebo při přípravě vlastního opalovacího přípravku? Někdy není snadné orientovat se v obrovském množství dostupných informací. Níže naleznete vysvětlení pojmů spojených s opalovacími přípravky.
U přírodní kosmetiky se nejčastěji setkáte s minerálními slunečními filtry. Látky, které takovou ochranu poskytují, jsou oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Tyto suroviny jsou pro výrobu kosmetiky běžně dostupné, takže je nenajdete pouze v komerčně dostupných výrobcích.
Obě látky jsou jemné bílé prášky, a tak po použití opalovacích krémů s obsahem minerálních filtrů někdy zůstává na pokožce jemný bílý film (především kvůli vyššímu obsahu oxidu titaničitého).
Z tohoto důvodu se někdy do opalovacích krémů obsahujících tyto látky přidávají hnědé, žluté a červené oxidy železa, které krém zabarvují a slouží tak jako ochrana před sluncem i jako make-up v jednom kroku. Proto minerální make-upy, které obsahují oxid titaničitý a oxid zinečnatý, přirozeně vykazují faktor SPF.
Minerální filtry nejčastěji fungují na principu, že na pokožce vytvářejí ochrannou vrstvu, přes kterou sluneční paprsky nepronikají nebo se některé z nich odrážejí. Je dobré vybírat oxid titaničitý a oxid zinečnatý, které mají částice větší než nano (10-9 m), aby se minimalizoval průnik těchto látek do pokožky. Nevýhodou nanočástic je, že jsou velmi malé a mohou pronikat hlouběji do vrstev kůže, přičemž vliv těchto látek na organismus nebyl dosud dostatečně prozkoumán z hlediska dlouhodobých účinků.
Chemické sluneční filtry na rozdíl od minerálních nezůstávají na povrchu pokožky. Naopak se do ní vstřebávají. Výhodou chemických filtrů je, že obvykle působí v nižších koncentracích, a přípravky jsou tak méně mastné nebo lepivé. Zároveň nezanechávají na pokožce bílý film.
Nevýhodou je, že chemické filtry se časem vlivem slunečního záření roz kládají a je nutné krém často aplikovat. Některé chemické sloučeniny používané jako sluneční filtry jsou navíc kombinovanése vznikem rakoviny a bylo pozorováno, že se z kůže šíří do dalších částí těla.
Chemické opalovací krémy se při výrobě domácích produktů obvykle obtížně shánějí, a proto se také domácí produkty soustřeďují na minerální filtry a oleje s ochrannými vlastnostmi.
Ochranný sluneční faktor neboli sun protection factor vyjadřuje, jak daný výrobek nebo surovina chrání před slunečním zářením, konkrétně před UVB zářením, které je pro pokožku o něco horší než UVA záření. Je dobré používat opalovací přípravky s vyššími hodnotami SPF, ideálně 30 a více.
Zároveň je žádoucí, aby byl výrobek vždy širokospektrální, tj. aby chránil před UVB zářením, které je spojováno s rakovinou kůže, ale také před UVA zářením, které má o něco méně škodlivý vliv na kožní buňky než UVB záření. Přesto mohou UVA paprsky urychlit stárnutí pokožky.
Ochranné účinky proti slunci vykazují také různé kosmetické suroviny. Jedná se především o oleje a některé oxidy. Jak již bylo zmíněno, přesný SPF faktor daných surovin lze ověřit pouze v laboratoři a zároveň je každá šarže oleje trochu jiná, protože se vyrábí z plodů různých rostlin, které čelily různým výkyvům počasí, vody apod.
Navíc samotné oleje nepředstavují uspokojivou ochranu před sluncem. Pokud chcete dostatečnou ochranu před sluncem, je vhodné je kombinovat s opalovacími krémy. Získáte tak výhody olejů pro pokožku spolu s ochranou před sluncem.
Oxid zinečnatý je nejoblíbenější složkou domácích opalovacích krémů, ale najdete ho takév řadě komerčně dostupných výrobků od přírodních opalovacích krémů až po dekorativní kosmetiku. I tam hraje oxid zinečnatý důležitou roli, takže pokud vyrábíte minerální make-up, je to právě oxid zinečnatý, který v něm poskytuje určitou ochranu před sluncem.
Oxid zinečnatý se dobře kombinuje s dalšími oxidy, zejména s oxidem titaničitým a oxidy železa nebo oxidem chromu, které se společně používají jako barevné pigmenty - pomáhají sladit make-up nebo opalovací krém s odstínem vaší pleti, abyste se vyhnuli bílým šmouhám z jinak čistého oxidu titaničitého a oxidu zinečnatého.
Přibližné dávkování oxidu zinečnatého je:- 2-5 SPF - 5 % oxidu zinečnatého- 6-11 SPF - 10 % oxidu zinečnatého- 12-19 SPF - 15 % oxidu zinečnatého- 20 SPF - 20 % oxidu zinečnatého
Opět se jedná pouze o přibližné hodnoty, protože v domácím prostředí není možné ověřit přesné hodnoty SPF.
Oxid titaničitý je dalším oxidem používaným ve složení minerálních filtrů. Díky přítomnosti oxidu titaničitého krémy dobře kryjí a mechanicky zabraňují pronikání slunečních paprsků nebo jejich odrazu od pokožky. Vyšší podíl oxidu titaničitého ve směsi zároveň způsobuje, že krémy zanechávají na pokožce bílý film.
Oxid titaničitý je neprůhledná bílá látka, oceníte ho také při výrobě domácího make-upu, protože zvyšuje jeho krycí schopnost. Je k dispozici ve verzi pro zapracování do olejových nebo vodních směsí.
Olej z malinových semínek, nebo také známý jako malinový olej, je jedním z nejčastěji používaných olejů v přípravcích na ochranu před sluncem. Jeho SPF se pohybuje v rozmezí 28-50, ale může se lišit, stejně jako u jiných olejů, v závislosti na kvalitě semen, ze kterých byl vylisován. Také malinový olej, který byl příliš dlouho skladován, oxidoval nebo byl příliš často vystaven slunci, může mít minimální nebo žádný ochranný účinek.
Malinový olej je skvělým doplňkem výrobků obsahujících oxidy. Můžete tak zvýšit ochranný účinek svých krémů, olejových sér nebo balzámů na rty. Můžete jej také použít k ředění hutnějších komerčně dostupných krémů sminerálními opalovacími přípravky, pokud máte pocit, že se na pokožku špatně nanáší.
I tento olej, získaný z netradičního zdroje, může poskytnout pokožce určitou ochranu před sluncem, a to s ochranným faktorem SPF kolem 20. Olej z pšeničných klíčků je bohatý na vitaminy, zejména vitamin E, K a vitaminy skupiny B, a obsahuje také minerální látky a nenasycené mastné kyseliny. Spolu s dalšími látkami pomáhá chránit pokožku před volnými radikály vznikajícími při slunečním záření.
Panenský kokosový olej má také určitou ochranu proti slunečnímu záření, ale poměrně malou. Jeho SPF se pohybuje od 2 do 8. Pokud však máte rádi vůni kokosu, je tento olej skvělým doplňkem tělových másel nebo výrobků pro suchou pokožku.
Pokud chcete neutrální výrobky bez vůně, existuje také deodorizovaná forma kokosového oleje, ale některé účinné látky zodpovědné za ochranu pokožky se mohly během procesu úpravy ztratit. Kokosový olej obsahuje ve srovnání s jinými rostlinnými oleji vyšší podíl nasycených mastných kyselin a může ucpávat póry, zejména u pleti se sklonem k akné. Také pokud máte mastnou pleť, sáhněte po jiných rostlinných olejích, například jojobovém.
Jojobový olej je skvělou volbou pro výživu i citlivé nebo aknózní pleti. Jojobový olej je bohatý na minerály, vitaminy a nenasycené mastné kyseliny, dobře se vstřebává do pokožky a nezanechává po sobě tak mastný pocit jako většina olejů. Jeho ochranný faktor SPF je 4.
Bambucké máslo má také ochranný faktor proti slunečnímu záření, konkrétně se jeho SPF pohybuje mezi 3 a 6. Protože je bambucké máslo tuhý tuk, oceníte ho zejména v tuhých výrobcích, jako jsou balzámy na rty a různé opalovací krémy nebo šlehaná másla. V horkých dnech (kdy se doporučuje kombinovat s včelím voskem) pomáhá usnadnit rozpouštění šlehaných másel a balzámů.
U exotického makadamiového oleje je SPF přibližně 4. Makadamiový olej je vhodný zejména pro zralou pleť, protože pomáhá vyhlazovat vrásky a zlepšovat stav pleti. Jeho použití však není omezeno věkem. Ocení ho i mastná pleť, protože se dobře roztírá a nezanechává mastný film.
Avokádový olej je vhodný nejen do kuchyně, ale také pro vaši pleť. Jeho ochranný faktor SPF se pohybuje od 4 do 10. Avokádový olej je skvělým doplňkem mnoha kosmetických přípravků, má tmavší barvu, takže počítejte s tím, že může změnit barvu bílých krémů nebo balzámů.
I univerzální olivový olej má ochranný faktor proti slunečnímu záření, konkrétně se dodává s SPF 2 až 8. Olivový olej je cenově dostupný, a přitom plný antioxidantů a ochranných látek, jako jsou vitaminy A, C, E, B1 nebo B6, ale i bílkoviny nebo minerály. Pokud si olivový olej vybíráte kvůli jeho ochrannému faktoru, sáhněte po extra panenském olivovém oleji.
Konopný olej zaujme svým ochranným faktorem, který se pohybuje kolem SPF 6. Konopný olej se získává lisováním semen rostliny konopí. Obsahuje cenné mastné kyseliny, jako je kyselina gama linolová, a zlepšuje stav vrásek. Pomáhá zabraňovat ztrátě vlhkosti z pokožky a ocení ho také pleť se sklonem k akné, protože se rychle vstřebává.
Zdravé opalování může být někdy až vědecky náročné. Doufáme, že tento článek objasnil všechny pojmy, které je důležité znát, pokud si chcete vyrobit vlastní opalovací krém.
Už jste si někdy vyrobili vlastní opalovací krém? Jak se vám dařilo?
Odpovědi na tyto otázky nám můžete napsat zde do komentářů nebo nám napište na marketing@handymade.sk
Nebojte se napsat svůj názor, zkušenost nebo otázky, které vás trápí. Rádi vám odpovíme.
Děkujeme za vaši přízeň a do dalšího setkání vám přejeme hezký den.
Na shledanou, přátelé.