SLEDUJTE novinky.
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Při výrobě mýdel za studena je jednou z volitelných přísad mléčnan sodný. Zde je recept na mýdlo, které obsahuje tuto sloučeninu, jež pomáhá urychlit tuhnutí mýdla. Pokud jste tedy příliš netrpěliví a chcete mýdlo co nejdříve nařezat, je pro vás laktát sodný tou správnou přísadou.
Výroba tuhého mýdla za studena se neobejde bez hydroxidu sodného, vody a samozřejmě olejůa tuků, které se následně zmýdelní. K vytvoření barevného efektu byly použity práškové slídy v kombinaci s oxidem titaničitým, aby bylo dosaženo intenzivnější bílé barvy.Množství potřebných ingrediencí je uvedeno v gramech, protože jakákoli změna v receptu týkající se použitých tuků a olejů vyžaduje přepočítání celého receptu pomocí mýdlové kalkulačky (mnohé jsou volně dostupné na internetu). Důvodem je změna množství hydroxidu sodného potřebného ke zmýdelnění daného tuku. Uvedené mýdlo bylo vyrobeno ze 400 g olejů a másel.
SLOŽKY m (g)Demineralizovaná voda 113,00Hydroxid sodný 56,50Olivový olej 60,00Meruňkový olej rafinovaný 40,00Bavlníkový olej rafinovaný 100,00Kokosový olej rafinovaný 100,00Kakaové máslo 80,00Bambucké máslo rafinované 20,00Slídový prášek Borůvky 1,00Slídový prášek Zlaté jiskry podle potřebyOxid titaničitý - olej 2,50Mléčnan sodný 3,90Isopropylalkohol - IPA podle potřeby
1. Nasaďte si ochranné pomůcky (rukavice, ochranné brýle, starší oděv s dlouhými rukávy),pracujte v dobře větrané místnosti, používejte pouze plastové, nerezové nádoby nebo varné/chemické sklo.2. Do nádoby odvažte destilovanou vodu a přidejte do ní laktát sodný, do druhé nádoby odděleně odvažte hydroxid sodný. V dobře větraném prostoru přidávejte hydroxid sodný do vody po malých dávkách za stálého míchání. Směs se bude intenzivně zahřívat, postupujte pomalu a nevdechujte výpary. Směs nechte vychladnout na teplotu přibližně 36-38 °C.3. Odvažte všechny oleje a másla do žáruvzdorné nádoby, zahřívejte, dokud se másla nerozpustí. Nechte vychladnout na 36-38 °C, odeberte lžíci oleje a přidejte ji do nádoby s oxidem titaničitým, totéž proveďte s modrým slídovým práškem.4. Když mají roztok hydroxidu i směs tuků a olejů přibližně stejnou teplotu (36-38 °C), nalijte roztok hydroxidu do olejů, dobře promíchejte.5. Několikrát promíchejte ponorným tyčovým mixérem, přidejte vonný olej a oxid titaničitý (přes síto,aby se zabránilo tvorbě hrudek).6. Mixujte tyčovým mixérem, dokud nezískáte konzistenci asi jako pudink, do fáze stop (po mixování uvidíte, kam jste dali lžíci).7. Odeberte 2/3 směsi a přidejte k ní prášek modré slídy rozmíchaný v oleji (ideálně přes síto), dobře promíchejte a směs nalijte do formy.8. Povrch modrého mýdla posypte přes sítko zlatým slídovým práškem a poté opatrně přidejte zbývající mýdlovou hmotu, abyste zlatou vrstvu narušili co nejméně.9. Povrch bílé vrstvy opět přes síto posypeme zlatým slídovým práškem, postříkáme IPA, přikryjeme celofánem a ideálně mýdlo zabalíme do deky a umístíme na teplé místo (pod radiátor).10. Přibližně po týdnu je vhodné mýdlo rozříznout, případně později, pokud se vám zdá příliš měkké. 11. Mýdlo nechte zrát alespoň 6 týdnů, poté zkontrolujte pH (potřete povrch mýdla trochou vody a přiložte pH papír), pH by se mělo pohybovat v rozmezí 9-10. V případě, že mýdlo není zralejší, zkontrolujte pH.
Níže najdete důležité rady a tipy, které vám mohou usnadnit výrobu mýdla nebo zabránit chybám.Při práci s louhem sodným vždy používejte ochranné pomůcky, zejména ochranné brýle a rukavice.Pracujte v dobře větrané místnosti, výpary hydroxidu sodného jsou škodlivé. Protože hydroxid sodný při rozpouštění produkuje velké množství tepla, můžete část destilované vody nahradit ledem připraveným stejným způsobem z destilované vody, urychlíte tím ochlazení roztoku.K neutralizaci hydroxidu sodného z povrchů a nádobí použijte zředěný roztok octa, do kterého před mytím nádobí na několik minut namočte. Stejně tak lze zředěný ocet použít k čištění povrchů.Pokud se vám při výrobě dostane mýdlo na kůži, ihned ji několik minut omývejte studenou vodou a poté ji můžete opláchnout zředěným roztokem octa, abyste odstranili zbytky hydroxidu. Slídové prášky nebo jiná prášková barviva se snadněji rozpouštějí, pokud je předem smícháte s olejem. Ideální je přidávat je přes síto, aby se ve výsledném mýdle netvořily hrudky barviva.Do destilované vody přidejtemléčnan sodný. Kyselinu mléčnou lze nahradit, ale v tomto případě je třeba přidat o něco více hydroxidu sodného, aby s ním mohl reagovat za vzniku mléčnanu sodného.V tomto případě je však nutný přesný výpočet podle rovnice této reakce.Recept již obsahuje 5% ztučnění, což znamená, že oleje jsou v 5% přebytku vůči hydroxidu, a tak toto množství olejů zůstane nezreagované a poskytne vám výživné a hydratační vlastnosti pokožky. Tento podíl můžete zvýšit na 8 % nebo 10 %. Pak je však dobré projít celý recept mýdlovou kalkulačkou, abyste se ujistili, že používáte správné množství všech složek.Při mixování používejte tyčový mixér s nerezovým nebo plastovým nástavcem, běžný kovový by vlivem hydroxidu sodného korodoval. Ideálním pomocníkem jsou také silikonové stěrky na pečivo, které usnadní dostat mýdlo do formy bez velkých zbytků. Mýdlo je dobré zabalit do deky, aby vyšší teplota podpořila chemickou reakci a mýdlo prošlo fází gelu. Sprej IPA můžete vynechat, ale hrozí riziko vzniku mýdlového prachu (bílého povlaku na povrchu mýdla), což je estetická vada, která znehodnotí vzhled vašeho mýdla. Pokud při kontrole pH zjistíte, že mýdlo má nerovnoměrné pH, je pravděpodobné, že roztok hydroxidu byl špatně promíchán (některé granule zůstaly nerozpuštěné). Takové mýdlo není bezpečné používat. Ke kontrole pH můžete také použít roztok fenolftaleinu nebo papírky obsahující fenolftalein. Při použití fenolftaleinových papírků postupujte stejně jako u lakmusových papírků, papírky by NEMĚLY zrůžovět. Pokud použijete roztok, nakapejte ho na různé části mýdla, stejně by neměl zrůžovět. Růžová barva značí vysokou hladinu pH, a tedy nezreagovaný hydroxid, takové domácí mýdlo není bezpečné používat.
Zjistětevíce informací o surovinách používaných při výrobě mýdla s mléčnanem sodným a jejich možných náhradách nebo obměnách.
Při výrobě tuhého mýdla je vhodné kombinovat tuhé tuky a másla s tekutými oleji, ideálně v poměru 1:1. Vzhledem k tomu, že kokosový olej je při pokojové teplotě tuhý, skvěle doplňuje rostlinná másla. Kokosový olej oceníte zejména v případě, že chcete mít tuhá a pěnivá mýdla. Naopak mýdla s čistým kokosovým olejem jsou pro pokožku o něco méně výživná, proto je dobré tento olej kombinovat s jinými tekutými rostlinnými oleji, abyste získali mýdlo jemnější a s krémovější pěnou.
Kakaové máslo je obzvláště vhodné pro doplnění kokosového oleje. Toto máslo je oblíbené pro výrobu tuhých mýdel, protože se s ním snadno pracuje a poskytuje pevné, ale výživné mýdlo. Můžete ho nahradit jinými rostlinnými másly, ale v takovém případě si musíte znovu přečíst recept na mýdlové kalkulačce (změní se množství potřebného hydroxidu sodného).
Měkčím máslem vhodným pro změkčení mýdla a ošetření pokožky je bambucké máslo. Toto máslo má dobrou cenu a univerzální využití v mnoha typech kosmetiky, takže pokud vám zbyde, určitě ho použijte i v dalších kosmetických projektech.
Základním tekutým olejem pro výrobu mýdla je olivový olej. Tento olej je při výrobě mýdla velmi oblíbený, tvoří například základ kastilského mýdla. Jeho mírně nazelenalá barva může způsobit, že mýdlo zežloutne, takže pokud chcete, aby přidané slídové prášky lépe vynikly, kombinujte olivový olej s jinými méně barevnými oleji.
Bavlníkový olej přináší pokožce cenné vitamíny a minerály. Mýdlo zjemňuje a zvláčňuje (mýdlo se 100% obsahem bavlníkového oleje by bylo příliš jemné a neposkytovalo by dostatek pěny).
Meruňkový olej je pokožkou velmi dobře snášen, rychle se vstřebává a přináší pokožce hydrataci.V mýdlech díky své minimální barevnosti dává vyniknout použitým barvivům. Nebojte se přidat do mýdla svůj oblíbený olej, ale vždy zkontrolujte množství hydroxidu a destilované vody pomocí mýdlové kalkulačky.
Jak již bylo zmíněno, mléčnan sodný urychluje tuhnutí a tvrdnutí mýdla. Získáte tuhé kostky mýdlaza kratší dobu. Lze jej však z receptu vynechat, aniž by se změnilo zastoupení ostatních složek. Obvykle se používá v koncentraci kolem 1-2 % hmotnostních olejů.
Vonné oleje jsou skvělou volbou pro oživení mýdel. Jsou vhodnější než esenciální oleje, protože jsou minimálně barevné, a tak neovlivní konečný barevný výsledek. Vyzkoušejte různé vůně nebo jejich kombinace. Jejich množství je obvykle 30-31 g na 1 kg mýdla (součet ostatních složek).
Volbou číslo jedna pro barvení mýdel jsou slídové prášky. Nejenže mají skvělý lesk, ale jsou také stabilnív přítomnosti mýdla, drží barvu a lze je libovolně kombinovat. Kromě slídových prášků však můžete sáhnout i po kosmetických třpytkách nebo je úplně vynechat.
Oxid titaničitý je intenzivně bílá látka, která se používá jako barvivo nebo nosič v různých typech kosmetiky, včetně dekorativní. Mýdlu dodává bílou barvu a dává lépe vyniknout ostatním barvám. Oxid titaničitý lze z výrobku také úplně vynechat, ale při jeho použití dávejte pozor na důkladné promíchání, protože rád tvoří hrudky. Hrudkám můžete předejít také tím, že zvolíte oxid titaničitý pro použití v oleji, nikoli ve vodě.
Aby se snížilo riziko tvorby mýdlového prachu, bylo hotové mýdlo postříkáno IPA. Při krájení je také dobré mít po ruce IPA a každou kostku mýdla (řez) postříkat IPA, nejenže se sníží tvorba mýdlového prachu, ale takové mýdlo bude také o něco hladší a lépe tuhne.
Jak již bylo zmíněno, můžete experimentovat s domácími recepty, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita surovin a skladování. Před použitím jakékoliv suroviny k výrobě kosmetického výrobku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečného zacházení. Každá surovina může u citlivých jedincůvyvolat alergickou reakci, proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem. Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.
Vyrábíte si klasická mýdla procesem za studena a někdy vás nebaví čekat? Zkuste použít laktát sodný a můžete si tento proces zkrátit. Pokud se do toho pustíte, určitě nám dejte vědět, jak se vám daří. Své postřehy, otázky a zkušenosti nám můžete posílat na adresu marketing@handymade.sk a my vám rádi odpovíme.Než se opět uvidíme u dalšího návodu na blogu, zůstaňte kreativní.Do zmýdelnění, přátelé.