Dopřejte si slevu -12 %
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Zde je návod na výrobu jednoduchého gelového tělového peelingu, který si můžete přizpůsobit pomocí slídových prášků a vonných nebo esenciálních olejů. Jeho výroba není složitá, takže je vhodným výrobkem i pro začátečníky!
Gelový tělový peeling je výrobek na bázi vody, ale obsahuje zahušťovadlo - gumu guar, která také pomáhá rozptýlit malé množství vonného oleje ve výrobku. Jako exfoliační částice byly zvoleny jojobové kuličky, které se ve vodě nerozpouštějí, takže cukr ani sůl nejsou v tomto receptu jako exfoliační materiál vhodné.
Fáze složení %A Demineralizovaná voda 78,03A Šťáva z aloe vera 5,00B Glycerin 8,00B Pigment, dvoubarevný, zlatý 0,05B Slídový prášek kartáčovaný bronz 0,10B Slídový prášek Coppery Blush 0,05B Guarová guma 1,30C Jojobové kuličky 6,00C Vonný olej, marocký jantar 0,25C Kyselina mléčná 0,22C Euxyl K903 1,00 Skleněný kelímek ---
1. Všechny pomůcky, nádoby nebo obaly dezinfikujte, např. etanolem.2. Odvažte suroviny fáze A, dobře promíchejte.3. V druhé nádobě smíchejte suroviny fáze B a míchejte, dokud nevznikne hustá kaše bez hrudek.4. Přidejte vodné suroviny (fáze A) do směsi pigmentů a guarové gumy (fáze B), dobře promíchejte, směs začne pomalu houstnout.5. Poté zkontrolujte pH směsi, např. pomocí indikátorových papírků, a upravte ho pomocí kyseliny mléčné na hodnotu 4,5 až 5,5. Kyselinu přidávejte po kapkách a vždy po každém přidání zkontrolujte pH. Uvedené množství kyseliny mléčné je pouze orientační, viz Tipy a triky. 6. Po úpravě pH vmíchejte do směsi zbývající složky fáze C. V ideálním případě nechte výrobek stát přes noc v zakryté nádobě, aby získal výslednou viskozitu, a poté jej naplňte do nádob. Poté je peeling připraven k použití.
Při výrobě gelového tělového peelingu se můžete setkat s problémy například při úpravě pH. Proto vám přinášíme několik tipů, jak si tuto část přípravy tělového peelingu co nejvíce usnadnit.pH přípravku je třeba upravit nejen kvůli správné účinnosti konzervačních látek, ale výsledný peeling bude pokožka lépe snášet, protože pH mezi 4,5 a 5,5 je fyziologické pH pokožky. Při úpravě pH postupujte pomalu a přidávejte kyselinu mléčnou po kapkách. Směs vždy důkladně promíchejte a před dalším přidáním zkontrolujte pH. Je to proto, že uvedené množství kyseliny mléčné je pouze orientační a vaše skutečná spotřeba bude záviset na mnoha faktorech, jako je kvalita surovin, přesnost vážení, záměna receptury atd.Nepoužívejte cukr a sůl jako exfoliační částice, protože tyto látky se rozpustí ve vodě přítomné ve výrobku. Zároveň je peeling oplachovací přípravek, takže po vmasírování do pokožky opláchněte zbytky z pokožky čistou vodou.
Na následujících řádcích vám přinášíme význam jednotlivých složek v receptuře. Zároveň se také dozvíte více o jejich možných záměnách a o tom, jak výrobek přizpůsobit přesně vašim požadavkům.
Základem většiny kosmetických přípravků je demineralizovaná voda. Nepoužívejte vodu z vodovodu nebo filtrovanou vodu, stále bude obsahovat minerály, které mohou narušit stabilitu výrobku. Alternativně lze použít destilovanou vodu nebo květinové hydroláty, které nahradí celou část vody v receptuře.
Šťáva z aloe vera je skvělou složkou pro péči o podrážděnou pokožku. Jedná se o již zředěnou a konzervovanou šťávu z aloe vera, která se svými vlastnostmi podobá hydrolátům. Tuto surovinu lze proto také nahradit hydroláty nebo demineralizovanou vodou, ale každá taková náhrada bude mít za následek změnu množství kyseliny mléčné potřebné k úpravě pH.
K obarvení konečného výrobku byla použita směs pigmentů od slídových prášků po dvoubarevné pigmenty. Výběr pigmentu je skutečně na vás, klidně sáhněte i po kosmetických třpytkách. Jojobové kuličky jsou však hnědé, a tak budou při použití světlejších pigmentů více vidět.
Ve vodě rozpustný alkohol pro hydrataci pokožky je právě glycerin. Glycerin také pomáhá urychlit hydrataci guarové gumy, a tak se vytvoří menší hrudky této gumy a rychleji získáte jednolitý gel bez hrudek. Glycerin lze z výrobku také vynechat, ale pak bude trvat déle, než se guarová guma plně hydratuje.
Použití zahušťovadla, v tomto případě guarové gumy, je nezbytné pro vytvoření gelové konzistence výrobku. Právě změnou obsahu guarové gumy můžete vytvořit hustší nebo řidší gely. Alternativou této gumy je xantanová guma, která však zahušťuje o něco více, takže obvykle stačí přidat pouze 1 %.
Exfoliační složkou výrobku jsou exfoliační kuličky. Jedná se o biologicky odbouratelné exfoliační částečky získané z jojobového oleje. Alternativou jsou jakékoli jiné ve vodě nerozpustné exfoliační částice, jako jsou například jahodová semínka nebo jemně mletá pemza. Můžete si také pohrát s obsahem exfoliačních částic v gelovém peelingu a přizpůsobit jej svým potřebám.
Pro všechny milovníky voňavé kosmetiky jsme do výrobku přidali nádherně dřevitě vonící marocký vonný olej Amber. Vy si však vyberte vonný olej, který vám bude nejlépe vyhovovat. Esenciální oleje jsou alternativou vonných olejů, vždy dodržujte dávkování, např. podle norem IFRA, abyste předešli alergické reakci. Nebo si připravte výrobek bez vůně vynecháním vonného oleje a doplněním vodou.
Kyselina mléčná byla zvolena kúpravě pH a prodává se již jako vodný roztok, takže ji můžete přidat přímo do výrobku. Alternativou je kyselina citronová, kterou je však třeba nejprve rozpustit v demineralizované vodě v poměru 1:1 a vzniklý roztok použít k úpravě pH. Úprava pH musí být vždy provedena z důvodu funkčnosti konzervační látky a dobré snášenlivosti výrobku pokožkou. Informace o tom, jak to provést, naleznete v části Tipy a triky.
Konzervační látkou v gelovém tělovém peelingu je Euxyl K903. Tato konzervační látka je aktivní v kyselém pH, proto musí být upravena, například kyselinou mléčnou. Konzervační látku z výrobku nevynechávejte, protože by se peeling díky obsahu vody velmi rychle zkazil. Euxyl K903 lze také nahradit jiným širokospektrálním konzervačním prostředkem. Vždy však zkontrolujte, v jakém rozmezí pH je konzervační látka účinná, a podle toho upravte pH výrobku.
Jak již bylo uvedeno, můžete experimentovat s domácími recepturami, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita přísad a skladování. Před použitím jakékoli suroviny k výrobě kosmetického přípravku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečným zacházením. Každá surovina může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem. Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.
Domácí peeling navrátí vaší pokožce svěžest a hebkost díky jojobovým kuličkám. Dopřejte si relaxaci a používejte přírodní domácí kosmetické přípravky, které si sami vyrobíte.Děkuji Ivaně Jačalové za skvělý postup při tvorbě tohoto peelingu.Neváhejte se na nás obrátit se svými dotazy. Napište nám na marketing@handymade.skNepřestávejte tvořit a vyrábět.
Pusťte se do saponifikace, přátelé.