Novinky v nabídce
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Denní krém si můžete připravit i v pohodlí domova. Vyzkoušejte recept pro začátečníky, který kombinuje základní ingredience potřebné k vytvoření krémové emulze, nebo se inspirujte návrhy, jak domácí pleťový krém obměňovat nebo obohatit o účinné látky.
A - vodná fáze
5% glycerin80 % destilovaná vodaB - olejová fáze10 % pistáciový olej4 % Olivem 1000C - chladicí fáze1 % Euxyl PE 9010 - konzervační látka
1. Dezinfikujte veškeré náčiní a nádoby, které přicházejí do styku se surovinami nebo výrobkem.2. Odváženou vodu a glycerin smíchejte v nádobě. V jiné nádobě smíchejte olej a emulgátor. 3. Nádoby zakryjte fólií a zahřívejte ve vodní lázni, dokud se emulgátor nerozpustí. Olivem 1000 se rozpouští při teplotě přibližně 70 °C. 4. Zkontrolujte, zda mají obě fáze přibližně stejnou teplotu, a nalijte vodní fázi do olejové. Ihned začněte míchat ponorným tyčovým mixérem po dobu přibližně 1 minuty.5. Domácí krém můžete během chladnutí každých několik minut znovu promíchat, při chladnutí krém mírně ztuhne.6. Jakmile teplota směsi klesne pod 30 °C, přidejte konzervační prostředek a důkladně promíchejte.
Před vložením vodní fáze do vodní lázně si poznamenejte její hmotnost. Během zahřívání se může část vody i přes zakrytí nádoby odpařit, proto můžete chybějící vodu doplnit až po dokončení zahřívání. Nepokládejte však horkou kádinku nebo jinou nádobu přímo na váhy; teplo by mohlo váhy poškodit nebo způsobit chyby měření. K položení horké nádoby použijte podložku nebo talířek.
Pokud chcete prodloužit čerstvost použitého rostlinného oleje a oddálit jeho oxidaci, můžete do krému po vychladnutí přidat také vitamin E. Vitamin E pomáhá zpomalit proces oxidace díky svým antioxidačním vlastnostem, není však konzervačním prostředkem (nepůsobí proti mikroorganismům). Pokud však plánujete vyrábět domácí krém v menších dávkách, které můžete rychle spotřebovat, nemusíte vitamin E přidávat, pokud ho nemáte v zásobě.
Pokud chcete proces chlazení urychlit, můžete kádinku s předem namíchanou emulzí umístit do studené vodní lázně, aby se ochladila. Existuje však riziko, že náhlý pokles teploty může způsobit sražení krému a rozpad emulze, proto tuto metodu použijte pouze v případě, že jste si jisti, že je emulze stabilní (po prvním smíchání již domácí krém mírně zhoustl a voda se od oleje neodděluje).
V receptu na domácí pleťový krém jsou použity pouze základní ingredience potřebné k vytvoření emulze, takže je vhodný pro začátečníky. Znalost vlastností konkrétních ingrediencí vám však pomůže pochopit jejich roli v pleťové vodě, a tedy i to, jak je obměňovat.
Glycerin je jednou z látek, které přirozeně hydratují pokožku. Je to sirupovitá čirá tekutina, která je běžnou složkou mnoha kosmetických přípravků, například domácího pleťového krému. Protože se jedná o alkohol, je glycerin dobře rozpustný ve vodě a přidává se právě do vodní fáze.
Velmi častým emulgátorem pro domácí pleťové krémy, ale i jiné výrobky, je Olivem 1000. Jeho úkolem je spojit vodnou a olejovou složku výrobku dohromady a vytvořit stabilní emulzi. Svým vzhledem připomíná strouhaný vosk a přidává se vždy do olejové fáze, kde se musí rozpustit při vyšších teplotách.
Pomocí emulgátoru můžete mírně regulovat tuhost a tekutost krému. Pokud chcete domácí krém, který se konzistencí podobá spíše pleťovému mléku, sáhněte po nižších dávkách emulgátoru. Naopak vyšší procento přípravku Olivem 1000 váš výrobek zahustí.
Olej z pistáciových oříšků je známý svým vysokým obsahem vitaminu E. Zmíněný vitamin slouží jako antioxidant a napomáhá regeneraci pokožky. Pistáciový olej je navíc bohatý na minerály a domácí pleťový krém ho obsahuje také proto, že pomáhá hydratovat pokožku a bojovat proti známkám stárnutí. Ocení ho zejména suchá pleť, ale je vhodný i pro ostatní typy pleti.
Pokud se vám zdá krém příliš mastný, stačí snížit obsah oleje asi na 8 %. Určité množství oleje však v krému musí být přítomno, bez něj by to již nebyl krém. Na druhou stranu, pokud by vaše pleť ocenila intenzivnější promaštění, můžete podíl oleje v receptuře zvýšit. Vyzkoušejte variantu s 15% nebo 20% obsahem.
Tento domácí pleťový krém obsahuje jako konzervační látku Euxyl PE 9010. Přidává se během chladicí fáze, aby při vyšších teplotách nedošlo k jeho deaktivaci. Je účinný proti plísním, kvasinkám a houbám v širokém rozsahu pH, a proto je vhodný i pro domácí pleťové krémy.
Bez konzervační látky by vaše domácí pleťové mléko vydrželo jen několik dní, než by se zkazilo a pomnožily by se v něm mikroorganismy. Kromě konzervačního prostředku můžete čerstvost výrobku prodloužit tím, že jej budete skladovat v chladničce a mimo dosah slunečního záření. Abyste minimalizovali kontakt se vzduchem a zbytky výrobku, můžete použít lahvičky bez vzduchu, které lze použít pro lehčí krémy. Tímto způsobem nebudete domácí krém nabírat prsty, čímž omezíte kontaminaci zbytku výrobku.
Přestože recept na domácí pleťový krém obsahuje pouze základní ingredience, o to větší prostor máte k tomu, abyste si recept upravili podle svých potřeb. Domácí pleťový krém můžete upravit podle typu své pleti nebo do něj přidat účinné látky pro péči o pleť.
Pistáciový olej není jediný, který můžete při výrobě pleťového krému použít. K dispozici je široká škála obličejových olejů, od rafinovaných až po organické varianty. Olej pro domácí pleťový krém si můžete vybrat kvůli obsahu esenciálních mastných kyselin, vitaminu E nebo minerálů. Můžete také kombinovat několik druhů olejů.
Na trhu je několik různých emulgátorů vhodných pro výrobu domácí kosmetiky. Při změně emulgátoru však zkontrolujte informace o dávkování (v popisu výrobku) a bod tání. Různé emulgátory zároveň různě ztužují krémové výrobky, takže pokud sáhnete po jiném emulgátoru, můžete dosáhnout mírně odlišné konzistence a viskozity.
Mezi nejjednodušší náhrady v receptech patří nahrazení vody hydráty. Domácí pleťový krém obsahuje poměrně hodně vody, takže ji můžete celou nebo její část nahradit hydrolátem. Při zahřívání však hrozí ztráta těkavých látek, které dodávají hydrolátům vůni a účinky.
Pokud máte rádi voňavé kosmetické přípravky, můžete si z domácího pleťového mléka udělat také takovou vůni. Stačí přidat malé množství esenciálního oleje ve fázi chlazení. Opět dodržujte dávkování u daných olejů, protože se jedná o vysoce koncentrované rostlinné látky, které mohou být v nesprávných dávkách dráždivé.
Esenciální oleje nabízejí omezenější škálu vůní, protože ne všechny rostliny tyto vonné oleje produkují. Pokud chcete ovocné nebo různé tropické vůně, můžete sáhnout po synteticky připravených vonných olejích. Ty se také přidávají ve fázi chlazení a mnohdy voní velmi silně, takže často postačí nižší než maximální doporučená dávka.
V neposlední řadě jsou tu účinné látky, které dávají mnoha kosmetickým přípravkům jejich název. V tomto případě se jedná o opravdu velmi širokou škálu látek s různými vlastnostmi a účinky. Mnohé z nich se často přidávají ve fázi chlazení, může se stát, že některé nejsou pro použití v krémech kompatibilní, proto si před jejich zařazením do receptu na domácí pleťový krém prostudujte informace o jejich použití a dávkování.
Domácí pleťový krém vzhledem k vysokému obsahu vody vyžaduje konzervační látky, protože takové výrobky jsou velmi náchylné k mikrobiální kontaminaci. Pokud chcete výrobek nahradit konzervační látkou, ujistěte se, že bude účinná při pH výrobku a zároveň bude širokospektrální, tj. bude poskytovat ochranu proti bakteriím, kvasinkám a plísním.
Jak již bylo uvedeno, můžete experimentovat s domácími recepty, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita přísad a skladování.
Před použitím jakékoliv suroviny k výrobě kosmetického přípravku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečného zacházení. Každá surovina může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem.
Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.
Kolik z vás už má tento krém doma? Nikdo z vás? Pak si ho vyrobte s námi podle tohoto návodu.
V tomto zimním období je extra hydratace jen plus.
Pokud jste tento návod s postupem výroby domácího pleťového krému vyzkoušeli, dejte nám vědět, jak vám to šlo. Budeme se na to těšit.
Pusťte se do zmýdelňování, přátelé.