SLEDUJTE novinky.
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Zajímá vás také domácí výroba mýdla? Vězte, že krásná domácí mýdla je možné vyrobit ve vlastní kuchyni tradičními technikami bez použití mýdlových hmot, tedy přímo z hydroxidu a směsi tuků a olejů. Nemusíte se bát, že by výroba domácího mýdla byla složitá, díky podrobnému postupu to zvládnete i vy!
Seznam ingrediencí je uveden v gramech, nikoliv v procentech, protože každý olej potřebuje ke zmýdelnění jiné množství hydroxidu, takže pokud daný olej nahradíte nebo změníte poměr, musíte si recept znovu přečíst. Správné množství hydroxidu pro domácí mýdlo zjistíte zadáním vybraných olejů do mýdlové kalkulačky, například Soapcalc a dalších dostupných na internetu. Při použití 200 g olejů získáte přibližně 4 kostky mýdla.
80 g oleje z hroznových jader94 g kokosového oleje6 g bambuckého másla20 g ricinového oleje56,82 g Destilovaná voda28,41 g Hydroxid sodnýPodle potřeby Slídové barvivo - Gold SparksPodle odstínu Slídová barva - Fiery FusionPodle požadovaného odstínu Barvivo oxid titaničitý, olejPodle potřeby Himálajská sůl, granule
1. Všechny nádoby a náčiní, které přijdou do styku s hydroxidem, musí být z plastu, nerezové oceli nebo chemického skla. Důvodem je, že hydroxid je korozivní a vyšší teploty by mohly způsobit prasknutí běžného skla. Používejte rukavice, ochranné brýle, respirátor nebo pracujte v dobře větrané místnosti (výpary uvolňující se z roztoku hydroxidu jsou dráždivé).2. Pomalu přidávejte hydroxid do odvážené vody za stálého míchání, směs se začne sama zahřívat. Jakmile se hydroxid rozpustí, nechte směs vychladnout na 36-38 °C mimo dosah dětí a domácích zvířat.3. Oleje a máslo rozpouštějte mírným zahříváním a dbejte na to, aby teplota nepřesáhla 36-38 °C. Je vhodné, aby oleje měly o jeden až dva stupně nižší teplotu než roztok hydroxidu.4. Nalijte roztok hydroxidu do směsi olejů, promíchejte a míchejte tyčovým mixérem, dokud nedosáhne fáze stop, tj. mixér nebo naběračka nezanechá ve směsi stopy.5. Směs na domácí mýdlo rozdělte na dvě poloviny. Do jedné vmíchejte oxid titaničitý do požadovaného odstínu. Do druhé poloviny přimíchejte slídu Fiery Fusion Pink Mica do požadovaného odstínu a dobře promíchejte, případně použijte mixér.6. Nalijte růžovou směs domácího mýdla do formy a pomocí sítka ji poprašte zlatými mikami Gold Sparks a opatrně nalijte bílou směs domácího mýdla, přičemž dávejte pozor, abyste zlaté miky nerozmazali.7. Nakonec domácí mýdlo opět poprašte zlatými mičkami a ozdobte himálajskou solí. Formu zakryjte potravinovou fólií nebo dekou a odložte do teplé místnosti. Asi po dvou až třech dnech je domácí mýdlo dostatečně tuhé, aby se dalo krájet.8. Před použitím nechte mýdlo zrát nejméně 6 až 8 týdnů.
Práce s hydroxidy vyžaduje určitou opatrnost a také nezbytné používání ochranných pomůcek, zejména ochranných brýlí a rukavic. Zjistěte více o tom, jak zacházet s hydroxidy nebo jak zkontrolovat bezpečnost hotového domácího mýdla.
Pokud se vám při výrobě domácího mýdla stane, že se vám mýdlo dostane na kůži, ihned ho omyjte studenou vodou. Můžete jej také potřít citronovou šťávou nebo zředěným octem, abyste odstranili nezreagovaný hydroxid. Stejně postupujte i při čištění nádob a povrchů - nádoby a náčiní namočte do zředěného octa, aby došlo k reakci se zbytky hydroxidu, a poté nádoby umyjte. Nádoby a náčiní použité při výrobě mýdla by se neměly používat na potraviny.
Kontrola pH domácího mýdla je důležitá, abychom se ujistili, že je mýdlo bezpečné a že při jeho výrobě nedošlo k chybám. Může totiž dojít k chybě při vážení nebo domácí mýdlová směs nemusela být správně namíchána. To pak může vést ke vzniku skvrn s vyšší koncentrací hydroxidu, který může poškodit pokožku.
Zhruba po 3 týdnech zkontrolujte domácí mýdlo pomocí lakmusového papírku. Navlhčete papírek destilovanou vodou a položte jej na mýdlo. Je nutné otestovat několik míst na mýdle, abyste se ujistili, že domácí mýdlo neobsahuje ostrůvky se zvýšenou koncentrací hydroxidu. hodnota pH mýdla by měla být 9-10. Pokud naměříte byť jen několik míst vyšší, není domácí mýdlo bezpečné k použití.
Můžete také použít pH metr nebo roztok fenolftaleinu či papírky, které ho obsahují. Při použití fenolftaleinových papírků postupujte stejně jako u lakmusových papírků; papírky by neměly zrůžovět. Pokud použijete roztok, nakapejte ho na různé části mýdla, stejně by neměl zrůžovět. Růžová barva značí vysoké hodnoty pH, a tedy nezreagovaný hydroxid, takové domácí mýdlo není bezpečné používat.
Při výrobě domácího mýdla můžete použít drobné triky, které vám usnadní práci a manipulaci s mýdlovou hmotou. Patří mezi ně výběr vhodné formy. Silikonové formy na domácí mýdlo jsou velmi užitečné, protože se z nich mýdlo snadno vyjímá. Můžete také použít formy z jiných materiálů, ale vyložte je pečicím papírem, abyste mýdlo snáze vyndali.
Při výrobě domácího mýdla z více vrstev, jako v tomto případě, je dobré spodní vrstvu předem promíchat, aby byla o něco silnější než horní vrstva, aby udržela váhu horní vrstvy.
Domácí mýdlo může časem získat bílý povrch a vytvořit takzvaný mýdlový prach. Jedná se o estetickou vadu, které lze předejít postříkáním mýdla IPA - isopropylalkoholem.
Pro lepší rozpuštění barviv v mýdlové hmotě je dobré si na začátku odložit malé množství oleje, např. dvě polévkové lžíce, a rozpustit v něm prášková barviva. Tento olej pak přidejte do domácího mýdla, což usnadní rozpouštění barviva a zabrání tvorbě hrudek.
Při vytváření receptu na domácí mýdlo bylo zahrnuto také 8% odtučnění. To znamená, že oleje jsou v 8% přebytku vůči hydroxidu a právě tato část nezreagovaných olejů poskytne pokožce péči a výživu.
Níže si projdeme jednotlivé účinné složky domácího mýdla a jejich vliv na pokožku.
Kokosový olej je oblíbeným olejem při výrobě mýdel díky tvrdosti, kterou mýdlům po zmýdelnění dodává. Zároveň takové domácí mýdlo pění a dobře se rozpouští ve vodě. Výhodou je, že kokosový olej je velmi stabilní a přispívá k trvanlivosti mýdla. Na druhou stranu jeho silné čisticí účinky mohou nadměrně odmašťovat suchou pokožku, proto se kombinuje i s jinými oleji.
Díky vysokému obsahu kyseliny ricinové v tucích pomáhá ricinový olej domácí mýdlo změkčovat a v malém množství však podporuje stabilitu a krémovitost pěny. Pokud by však byl v receptuře přítomen ve velkém množství, mýdlo by špatně pěnilo a mělo by krátkou trvanlivost (zbytkový olej by rychle oxidoval). To je také důvod, proč se ricinový olej vyplatí používat v malých množstvích v domácích mýdlech.
Olej z hroznových semínek je velmi dobře použitelný univerzální olej, který se dobře vstřebává do pokožky a pomáhá o ni pečovat tím, že mýdlo zhoustne. V receptech je alternativou olivového oleje. Sám o sobě poskytuje měkčí domácí mýdlo a jemnou pěnu, proto se kombinuje s oleji a másly, které poskytují tvrdší domácí mýdla a bohatší pěnu.
Bambucké máslo je mezi másly skvělou volbou pro domácí mýdlo, protože obsahuje poměrně velké množství nezmýdelnitelných látek, které přispívají k péči o pokožku. Protože se jedná o tuhý tuk (při pokojové teplotě) s vysokým obsahem kyseliny stearové v triacylglycerolech, poskytuje bambucké máslo pevné a tuhé domácí mýdlo a přispívá k jeho trvanlivosti.
Himálajská sůl na povrchu domácího mýdla slouží nejen jako dekorace, ale domácí mýdlo ji obsahuje také pro své pozitivní vlastnosti, které pomáhají pečovat o pokožku. Růžová barva této soli je způsobena vysokým obsahem minerálů, včetně železa. Kromě toho má detoxikační a antibakteriální vlastnosti.
Ačkoli má domácí mýdlo s himálajskou solí daný seznam ingrediencí, lze jej do jisté míry obměňovat. Jak na to, se dozvíte na následujících řádcích!
Především je důležité si před změnou typu nebo zastoupení oleje či másla z receptu na domácí mýdlo uvědomit, že každý tuk (olej nebo máslo) vyžaduje ke zmýdelnění jiné množství hydroxidu. Proto existují mýdlové kalkulačky, do kterých zadáte množství a typ použitých olejů a kalkulačka vám poskytne množství vody a hydroxidu potřebného ke zmýdelnění.
Pokud se tedy chystáte v receptu na domácí mýdlo zaměnit typ oleje nebo másla nebo jejich množství, vždy recept přepočítejte. V opačném případě se vystavujete riziku, že vyrobíte mýdlo, které bude obsahovat příliš mnoho hydroxidu a bude tak nebezpečné pro pokožku, nebo naopak nedostatečné množství hydroxidu způsobí, že se mýdlo zmýdelní a domácí mýdlo nebude tuhnout a bude mastné. Na druhou stranu lze zmýdelnit téměř jakýkoli olej nebo tuk.
Při výběru barviv rozhodně popusťte uzdu své fantazii. Slídové prášky jsou oblíbenými barvivy pro mýdla, protože poskytují zářivé a dlouhotrvající barvy. K dosažení požadovaného odstínu použijte dávku slídového prášku.
Další možností je použití aktivního uhlí pro získání černé barvy. Zářivě bílé barvy v tomto receptu bylo dosaženo použitím oxidu titaničitého rozpustného v oleji.
Další barevné oxidy mohou vašemu domácímu mýdlu dodat zajímavější barvy. Ultramaríny mají podobné vlastnosti jako oxidy. Existují také barviva přímo určená pro mýdla v tekuté nebo práškové formě.
Domácí mýdlo můžete obarvit také různými přírodními látkami, jako je kurkuma, káva, kakao, ovocné prášky. Další možností pro domácí mýdlo je sáhnout po jílech, můžete použít například růžový nebo jiný jíl. K barvení se používají také bylinné prášky nebo mleté mořské řasy. Stejně tak mohou mýdlo zabarvit i některé CO2 extrakty, například paprikovýCO2 extrakt .
Himálajská sůl není jedinou solí, kterou můžete použít k ozdobení mýdla. Pokud nemáte po ruce himálajskou sůl, sáhněte po obyčejné hrubé mořské soli, která může vaše domácí mýdlo ozvláštnit. Můžete také vyzkoušet sůl z Mrtvého moře nebo ji úplně vynechat.
Destilovanou vodu v receptu můžete nahradit také květinovými hydrosoly. Existuje však riziko, že vysoké pH a síla hydroxidu zničí některé cenné složky těchto vod a může se také ztratit jejich vůně.
Část vody lze nahradit mrkvovou nebo řepnou šťávou a použít ji také jako barvivo. I v tomto případě však může během zmýdelňování dojít k částečnému odbarvení vlivem hydroxidu.
Jak bylo uvedeno výše, můžete experimentovat s domácími recepty, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita přísad a skladování.
Před použitím jakékoliv suroviny k výrobě kosmetického přípravku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečného zacházení. Každá surovina může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem.
Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.
Ruku nahoru ten, kdo vyrábí domácí mýdla.
U nás v Handymade milujeme výrobu mýdel, vždy nás potěší nový výtvor našich přátel mydlářů z Musk.sk.
Vždy se nejvíce těšíme na kreativní proces míchání barevného mýdla a zdobení a nemůžeme se dočkat, až mýdlo ztuhne.
Baví vás výroba mýdel stejně jako nás? Zkoušeli jste si doma vyrobit přírodní mýdlo? Pochlubte se nám zde v komentářích nebo na Facebooku. Pojďme se navzájem inspirovat.
Přejeme vám krásné výtvory.
Do namydlení, přátelé.