Novinky v nabídce
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Jedním ze způsobů čištění pleti je používání čisticích balzámů. Právě balzámy kombinují účinnost olejů, které pomáhají odstranit i voděodolný make-up, s odmašťujícími a čisticími účinky jílů. Díky tomu, že čisticí jílový balzám neobsahuje vodu, je jeho výroba opravdu snadná, a navíc nevyžaduje použití konzervačních látek, pokud dbáte na to, aby se do výrobku nedostala voda, například při nabírání balzámu mokrýma rukama.
K výrobě čisticího jílového balzámu potřebujete v podstatě směs olejů a jílu doplněnou mastným alkoholem, který pomáhá výrobek zpevnit, a tím usnadňuje jeho nanášení na pokožku. Balzám jemně vmasírujte na pokožku navlhčenou vodou a poté důkladně opláchněte. Přebytečný olej lze odstranit například micelární vodou nebo jinými čisticími prostředky na bázi vody (pěnovými nebo práškovými čisticími prostředky).SLOŽENÍ fáze %A MCT Caprylis neutrální olej 45,00Avokádový olej 18,00A Cetearylalkohol 9,50A Olivem 1000 7,50A Kosmetický jíl, francouzský, modrozelený 19,00B Tokoferylacetát 0,20B Esenciální olej, rozmarýn 0,80Hliníkový kelímek ---
1. Dezinfikujte veškeré náčiní, nádoby nebo obaly, např. postříkáním etanolem.2. Odvažte suroviny fáze A do žáruvzdorné nádoby. Ideální je přidat jíl až nakonec, po olejích, aby se tento prášek zbytečně nedostal do vzduchu a nedráždil dýchací cesty.3. Směs zakryjte fólií a postavte ji na vodní lázeň. Zahřívejte, dokud se veškerý cetearylalkohol a Olivem 1000 nerozpustí. Nepřekračujte však teplotu 70 °C. 4. Směs dobře promíchejte a vyjměte z vodní lázně. Jakmile ucítíte, že směs začíná pomalu tuhnout, důkladně vmíchejte složky fáze B (tokoferylacetát a esenciální olej), viz Tipy a triky.5. Před ztuhnutím naplňte výrobek do zvolené nádoby. Poté nechte ztuhnout a Čisticí jílový balzám je připraven k použití.
Na následujících řádcích vám přinášíme několik tipů a triků, které vám usnadní výrobu čisticího jílového balzámu.Protože výroba čisticího jílového balzámu je opravdu jednoduchá, stačí směs dostatečně dlouho zahřívat, aby se všechny ingredience dobře spojily, a zároveň dávat pozor, aby se do směsi nedostala voda z vodní lázně. Jakákoli voda ve výrobku může způsobit jeho rychlé mikrobiální znehodnocení, proto se vyhněte aplikaci tohoto výrobku mokrýma rukama. Vzhledem k tomu, že fáze A začne po vyjmutí z vodní lázně tuhnout, musí být složky fáze B přidány dříve, než teplota zcela klesne pod 40 °C. Pokud budete čekat, až teplota zcela klesne, směs ztuhne a nebude možné přimíchat další suroviny. I z tohoto důvodu byl zvolen tokoferylacetát, který má vyšší tepelnou odolnost než tokoferol. Proto nezaměňujte tokoferylacetát s tokoferolem.
Níže si představíme jednotlivé suroviny používané k výrobě Čisticího jílového balzámu. Dozvíte se nejen více o významu jednotlivých složek v receptuře, ale také o jejich možných záměnách či obměnách, abyste si mohli připravit výrobek na míru.
Oblíbeným neutrálním olejem pro téměř všechny kosmetické přípravky je MCT caprylis. Tento olej má vysokou stabilitu a odolnost vůči oxidaci, takže výrobky s jeho obsahem vydrží déle čerstvé. Zároveň je bezbarvý a bez zápachu, takže umožňuje vyniknout ostatním složkám výrobku. MCT kaprylis lze nahradit rostlinnými oleji dle vlastního výběru. Klidně si vyberte olej, který je váš oblíbený, nebo dokonce olej s výraznější barvou či vůní, pokud vám nevadí, že tyto vlastnosti mohou ovlivnit výslednou barvu a vůni výrobku.
Dalším oblíbeným olejem na obličej i na vaření je avokádový olej. Tento olej je bohatý na vitamíny a minerály, a tak poskytuje pleti vynikající výživu a péči. Avokádový olej však není jediný, který můžete použít k výrobě čisticího jílového balzámu. Klidně tento olej nahraďte jiným rostlinným olejem, podobně jako MCT kaprylis. Pokud chcete vyrobit větší množství čisticího jílového balzámu a rozhoduje cena, můžete sáhnout i po levnějších olejích, včetně olejů rafinovaných - výrobek je totiž smývatelný a nezůstane na pokožce dlouho, takže nemusí obsahovat ty nejluxusnější oleje.
Cetearylalkohol byl do čisticího jílového balzámu zvolen kvůli zahuštění a zpevnění výsledného produktu. Tento mastný alkohol je svým vzhledem a chováním velmi podobný voskům, ale mnohem méně zatěžuje pokožku a nevytváří na ní tak silný mastný film jako vosky. Cetearylalkohol se dobře kombinuje se složkami rozpustnými v oleji. Změnou množství cetearylalkoholu můžete měnit výslednou sílu balzámu - pokud chcete tužší balzám, zvyšte obsah cetearylalkoholu o 1-2 % a naopak. Nahraďte cetearylalkohol cetylalkoholem.
Emulgátorem a druhou zpevňující složkou čisticího jílového balzámu je Olivem 1000. Přestože výrobek neobsahuje vodu, oceníte Olivem 1000 jako složku, která výrobku dodává tuhost. Proto je také druhou složkou, jejíž zastoupení můžete mírně zvýšit, pokud chcete mít balzám pevnější a naopak.Zároveň Olivem 1000 při vmasírování do čisticího jílového balzámu na vlhkou pokožku umožňuje olejům emulgovat s vodou, a tím účinněji čistit pokožku. Alternativou k přípravku Olivem 1000 jsou jiné emulgátory, například Beautyderm K10, ale při nahrazení přípravku Olivem 1000 musíte počítat s mírnou změnou viskozity/tuhosti výsledného produktu.
Účinné čisticí a odmašťovací účinky jílů si oblíbíte také díky našemu čisticímu pleťovému balzámu s obsahem zelenomodrého francouzského jílu. Jíly skvěle pomáhají odmašťovat pleť a zbavovat ji nečistot, protože na sebe dokáží vázat látky a mastnotu. Jíly jsou navíc bohaté na minerály, a tak pomáhají vyživovat pokožku. Dbejte na to, abyste jíl z výrobku nevynechali, výsledný produkt by neměl tak silné čisticí schopnosti jako bez něj. Zelenomodrý jíl však můžete nahradit jiným jílem dle vlastního výběru. Vyzkoušejte například růžový francouzský jíl nebo sáhněte po žlutém illitu. Pozor však na bentonit, ten se v kombinaci s vodou a po aplikaci na pokožku může chovat trochu jinak než ostatní jíly, protože na sebe snadno váže vodu. Při aplikaci bentonitu na mokrou pokožku se tak mohou tvořit shluky a přípravek se bude hůře nanášet.
Pro prodloužení čerstvosti olejů byl do výrobku přidán antioxidant, konkrétně vitamin E, tokoferylacetát. Tokoferylacetát je na rozdíl od tokoferolu odolnější vůči teplu, proto si je nepleťte, protože vitamin E musíme přidávat do ještě poměrně horkého výrobku.Na druhou stranu je také možné tokoferylacetát vynechat. To lze udělat zejména v případě, že plánujete výrobek rychle spotřebovat (v řádu týdnů). Pokud chcete výrobek používat delší dobu, je vhodné zvážit přidání tokoferol acetátu, který pomůže oddálit výraznou oxidaci použitých olejů. Případně nahraďte avokádový olej MCT kaprylisem, který má výrazně vyšší odolnost vůči oxidaci než běžné rostlinné oleje.
Kdo nemá rád kosmetiku s příjemnou vůní? Proto jsme přidali rozmarýnový esenciální olej, který má příjemnou bylinnou vůni a kombinuje antibakteriální, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, takže je skvělým doplňkem čisticího jílového balzámu.Pokud máte jiný oblíbený esenciální olej, klidně ho zvolte místo rozmarýnového esenciálního oleje. Dodržujte však dávkování pro daný typ výrobku, které je uvedeno například v normách IFRA. Alternativou k esenciálním olejům jsou vonné oleje, které nabízejí ještě širší škálu vůní než esenciální oleje. Případně můžete vonné oleje zcela vynechat a nahradit je rostlinným olejem.
Jak již bylo zmíněno, můžete experimentovat s domácími recepty, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita přísad a skladování. Před použitím jakékoli suroviny k výrobě kosmetického přípravku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečným zacházením. Každá surovina může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem. Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.
Používáte na svou pleť denně čisticí kosmetiku, nebo se chystáte vytvořit si čisticí jílový balzám podle tohoto návodu? Dejte nám vědět, jak se vám kosmetická tvorba povedla. Pokud máte nějaké dotazy nebo byste chtěli tento návod doplnit, budeme rádi, když nám napíšete na marketing@handymade.skZa přípravu tohoto příspěvku děkujeme skvělé Ivaně Jačalové. Těšíme se na vás v dalším blogovém příspěvku.
Na shledanou, přátelé.