Novinky v nabídce
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Vyživující účinky chmele jsou již dlouho vyhledávané, zejména ve vlasové kosmetice. Připravili jsme pro vás recept na posilující kondicionér na vlasy s obsahem chmelového extraktu CO2. Vyrobte si vyživující kondicionér, který díky obsahu BTMS ošetří vaše vlasy a omezí jejich krepatění.
Pro výrobu chmelového kondicionéru byl použit kationtový tenzid, který se díky tomuto náboji skvěle hodí do vlasové kosmetiky. Jedná se o BTMS a tato látka vlasy nejen ošetřuje, ale také výrobek zahušťuje, takže si můžete vytvořit kondicionér v podobné konzistenci, na jakou jste zvyklí z komerčně dostupných výrobků.
SLOŽENÍ Fáze %A Demineralizovaná voda 86,80A Glycerin 5,00B BTMS 3,00B Vegeline 70 3,00C Keratin 1,00C Euxyl PE 9010 - konzervační látka 1,00C Chmelový extrakt CO2 0,20 Láhev s pumpičkou ---
1. Všechny nástroje, obaly a nádoby, které budete používat, dezinfikujte např. etanolem.2. Odvažte vodu a glycerin (fáze A) do žáruvzdorné nádoby, důkladně promíchejte a zakryjte fólií.3. Odvažte BTMS a Vegeline (fáze B) do druhé žáruvzdorné nádoby a opět nádobu zakryjte fólií.4. Obě nádoby pokryté fólií postavte na vodní lázeň a zahřívejte, dokud obě směsi nemají přibližně stejnou teplotu (70 °C) a fáze B se zcela nerozpustí.5. Poté při stále běžící vodní lázni nalijte vodnou fázi A do fáze B a ihned začněte míchat ponorným tyčovým mixérem.6. Za stálého míchání vyjměte nádobu z vodní lázně a pokračujte v míchání.Směs začne postupně houstnout, jak se ochlazuje.7. Mixérem intenzivně míchejte nejméně 5 minut, poté pravidelně každých několik minut, dokud směs nedosáhne pokojové teploty.8. Po ochlazení důkladně vmíchejte do výrobku složky fáze C. 9. Směs naplňte do předem vydezinfikované nádoby.
Usnadněte si výrobu chmelového kondicionéru pomocí našich tipů a triků!Při zahřívání je důležité, aby se fáze B zcela rozpustila, jinak budou v konečném výrobku hrudky nerozpuštěných složek. Zároveň se před spojením fáze A a fáze B ujistěte, že mají téměř stejnou teplotu kolem 70 °C, jinak se suroviny nemusí dobře spojit a fáze se oddělí.Nezapomeňte nádoby zakrýt - zabráníte tak ztrátě vody z fáze A nebo předčasnému vniknutí vodydo fáze B. Pokud chcete být mimořádně důslední, můžete fázi A před zahříváním zvážit a zaznamenat toto čísloa po zahřátí doplnit chybějící odpařenou vodu. Mějte však na paměti, že mnoho vah není pohodlných, pokud na ně přímo položíte horké předměty, proto při vážení po ohřevu podložte nádobu talířem nebo jinou podložkou. Také v tomto případě zahřejte fázi A asi o 5 °C více než fázi B, aby teplota fáze A neklesla příliš nízko, zatímco budete vážit a doplňovat odpařenou vodu. Míchání začněte, když je nádoba ještě na vodní lázni, tím tomu zabráníte,bTMS ztuhnout dříve, než se důkladně promíchá s ostatními složkami. Vzhledem k tomu, že výsledný výrobek má hustší konzistenci než běžný krém nebo tělové mléko, nepoužívejte k míchání napěňovač mléka. Tradiční napěňovače mléka na baterky nemají sílu spojit hustší směsi, jako je náš chmelový kondicionér. Zvolte klasický tyčový mixér, postačí běžný mixovací nástavec.Pro skladování se hodí lahve s pumpičkou, abyste mohli výrobek dobře dávkovat. Můžete také použít kelímky nebo lahvičky od šamponu, ale u kelímků je nevýhodou, že produkt nabíráte rukama, a tím vnášíte zbytečné nečistoty i do zbytku produktu.
Níže se podíváme na jednotlivé suroviny používané při výrobě chmelového kondicionéru. Dozvíte se také více o jejich možných náhradách nebo změnách v jejich zastoupení, abyste si mohli vytvořit výrobek na míru.
Již z výčtu surovin a jejich procentuálního zastoupení je zřejmé, že nejdominantnější surovinou ve výrobku je demineralizovaná voda. Při výrobě se používá právě demineralizovaná nebo destilovaná voda, protože tato tekutina neobsahuje minerály, a tak tyto látky nenarušují stabilitu výrobku ani účinnost účinných látek.Demineralizovaná voda však není jedinou surovinou, kterou můžete použít. Existuje široká škála hydrolátů neboli květinových vod, které byly rovněž destilovány, a neobsahují tedy minerály, ale naopak obsahují těkavé látky z rostlin, z jejichž vodních směsí byly destilovány. Díky tomu přinášejí do výrobků výživné látky a také přírodní vůni.Zkuste nahradit některé nebo všechny demineralizované vody svými oblíbenými hydroláty nebo zkombinujte několik hydrolátů podle svých preferencí.
Hlavní hydratační látkou kondicionéru je glycerin. Je běžnou složkou mnoha kosmetických výrobků. Glycerin je průsvitná kapalina sirupovité konzistence, která se dobře rozpouští ve vodě a snáší zahřívání. V receptuře ho lze vynechat a nahradit vodou, ale ztratíte tím jeho vyživující účinkya změkčující vlastnosti.
BTMS je jedním z nejpoužívanějších kondicionérů ve vlasové kosmetice. Tato látka se prodává ve formě bílých pelet nebo vloček voskové povahy a při zahřátí se rozpouští podobně jako běžné vosky nebo rostlinná másla.Kromě svých kondicionačních vlastností má BTMS kladný náboj - je to kationtový kondicionér, a tak pomáhá neutralizovat záporný náboj přítomný na vlasech, čímž snižuje jejich krepatění. Je také emulgátorem a zahušťovadlem, a proto umožňuje spojení vody a olejových složek dohromadya je především zodpovědný za výslednou konzistenci.Zvýšení obsahu BTMS v receptuře na úkor vody povede k ještě hustšímu a hutnějšímu výrobku, naopak snížení obsahu BTMS povede k tekutějšímu výrobku. Pokud zvýšíte obsah BTMS příliš, může vzniknout příliš tuhá směs - to je také důvod, proč je BTMS základem tuhých kondicionérů.BTMS lze také nahradit BTMS 50 s podobnými vlastnostmi a vyšším obsahem účinné látky.
Náhradou olejů a rostlinných másel v této receptuře je rostlinná vazelína Vegeline. Její výhodou je, že již přímo kombinuje rostlinné oleje a vosky, a lze ji tedy použít jako plnohodnotnou náhradu těchto surovin. Hustá konzistence této rostlinné vazelíny navíc přispívá k celkové viskozitě výrobku, takže jakákoli změna v zastoupení Vegeline bude mít za následek změnu konzistence výrobku(avšak v menší míře než v případě BTMS).Pokud máte pocit, že chmelový kondicionér není dostatečně výživný a vaše vlasy jsou stále suché, zvyšte obsah Vegeline v receptuře. Naopak, pokud chcete méně mastný výrobek, uberte z obsahu Vegeline asi 1 %.Vegeline lze samozřejmě nahradit rostlinnými oleji a másly, ale opět si uvědomte změnu konzistence. Této rostlinné vazelíny se však nemusíte obávat, na rozdíl od běžné vazelíny je čistě rostlinného původu a neobsahuje parafín, minerální oleje a další složky ropného původu.
Naše vlasy jsou z velké části tvořeny keratinem, proto je vhodné tuto látku občas doplnit ve formě kondicionérů nebo masek na vlasy. Keratin je nahnědlá tekutina s charakteristickou vůní, která obvykle nenarušuje celkovou vůni výrobku, protože keratin se používá v relativně nízkých dávkách. Jedná se o látku bílkovinné povahy, která dokáže vlasy posílit a dodat jim potřebnou výživu. Keratin lze z receptury vynechat a nahradit jej vodou nebo jinými účinnými látkami určenými pro vlasové přípravky (předem zkontrolujte, zda je daná složka kompatibilní s ostatními složkami, zejména z hlediska pH a náboje).
Superkritická extrakceCO2 je nová metoda extrakce nepolárních látek (zejména olejnatých) z rostlinných materiálů. Jedná se o metodu velmi šetrnou k účinným látkám, proto jsou tyto extrakty velmi účinné již v malých dávkách a zachovávají si mnoho vlastností původní rostliny.Chmelový extraktCO2 je tmavě zelená hustá kapalina, která díky svému zbarvení dodává výrobku mírně zelený nádech, takže další barviva nejsou nutná. Zároveň má tento extrakt také charakteristické mírně nahořklé bylinné aroma. Tuto vůni lze překrýt esenciálními nebo vonnými oleji, pokud si to přejete a chmelová vůně vám nevyhovuje.ExtraktCO2 lze z výrobku vynechat nebo jej nahradit jiným extraktemCO2, ale tím přijdete o všechny účinné látky, které by chmel mohl vašim vlasům poskytnout.
Základem chmelového kondicionéru je konzervační látka, protože více než 80 % jeho obsahu tvoří voda, která může způsobit napadení výrobku mikroorganismy, jako jsou bakterie nebo plísně. Díky použití konzervačního prostředku se můžete z výrobku těšit déle než několik dní, jak by tomu bylo u nekonzervovaného výrobku.Euxyl PE 9010 je skvělý v tom, že je aktivní v širokém rozsahu pH, takže je vhodný i pro začátečníky. Můžete jej nahradit jiným širokospektrálním konzervačním prostředkem. Mějte však na paměti, že některé konzervační látky jsou účinné pouze v určitém rozmezí pH, například Cosgard funguje nejlépe při pH nižším než 5,5,takže možná budete muset upravit pH konečného výrobku.Vzhledem k tomu, že jsme pH našeho výrobku nesnížili, nemůžeme zaručit stabilitu emulze ani při pH nižším než 5,5.
Jak bylo uvedeno, můžete experimentovat s domácími recepty, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita surovin nebo skladování. Před použitím jakékoliv suroviny k výrobě kosmetického přípravku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečného zacházení. Každá surovina může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem. Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.
Návod na vytvoření chmelového kondicionéru na vlasy pro vás připravila Ivana Jačalová. Moc jí děkujeme za obsáhlé návody, které pro nás vždy připravuje.
Pokud máte nějaké dotazy, rady nebo zkušenosti, které by ostatním pomohly při tvorbě chmelového kondicionéru, určitě nám napište na marketing@handymade.sk a my vám rádi odpovíme a doplníme návod o další poznatky.
Zůstaňte kreativní, dokud se opět nesetkáme u nového článku nebo návodu.
Do zmýdelnění, přátelé.