SLEDUJTE novinky.
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Bílý ocet je tradiční pomocník v domácnosti, který má mnoho využití, o některých z nich jste možná ani nevěděli. Tato charakteristicky vonící čirá tekutina, získávaná kvašením alkoholu s octovými bakteriemi, si zaslouží místo v domácnosti jako všestranný pomocník a základ ekologických čisticích prostředků. Nejen k tomuto účelu se skvěle hodí bílý ocet s 10% koncentrací kyseliny octové.
Nejen při úklidu domácnosti můžete bílý ocet využít. Tento všestranný pomocník vám pomůže také při péči o zahradu, nábytek nebo domácí mazlíčky a nabízí toho mnohem více. Pojďme se společně podívat na několik způsobů použití bílého octa.
Pokud je vaše dlažba nebo chodník zarostlý plevelem, můžete k jeho hubení použít bílý ocet. V těchto případech zkuste plevel postříkat neředěným octem. Pokud se chcete zbavit plevele kolem květin nebo jiných rostlin, které nechcete poškodit, zkuste potřít listy nežádoucího plevele octem.Pro dosažení nejlepších výsledků je dobré aplikovat ocet za suchých slunečných dnů, aby případný déšť nesmyl bílý ocet z listů.
Existují dva způsoby, jak používat bílý ocet při péči o myčku a nádobí. Zaprvé je ocet skvělým oplachovacím prostředkem, který pomáhá snížit počet viditelných zaschlých kapek vody na povrchu nádobí. Jednoduše nalijte malé množství bílého octa do nádoby na oplachovací prostředek v myčce nádobí.Druhým způsobem použití octa je čištění samotné myčky. Bílý ocet vám usnadní zbavit se usazenin vodního kamene. Proto je dobré alespoň jednou ročně nalít do prázdné myčky nádobí přibližně šálek octa a spustit krátký cyklus, aby se odstranil vodní kámen nebo usazeniny mycího prostředku.
Pokud má váš pes problém se svěděním uší nebo mírnějšími záněty, zkuste zředit bílý ocet v poměru 1:4 (1 díl octa na 4 díly vody) a namočit do směsi čistý hadřík. Tímto způsobem jemně vyčistěte uši svého domácího mazlíčka.Pokud se chcete zbavit nevítaných kočičích návštěvníků na svém pozemku, zkuste neředěný ocet nastříkat na místa, kde se kočky obvykle zdržují.
Mnoho lidí má tendenci při čištění odbarvené a znečištěné sanitární keramiky nebo dlaždic a spárovacích hmot sáhnout po save, bělidle apod. Bílý ocet je však také velmi účinným pomocníkem při čištění a bělení obkladů a dlažby a navíc je manipulace s ním bezpečnější než s chlorovanými přípravky. Zkuste bílý ocet nastříkat na sanitární keramiku a dlaždice, které potřebujete vyčistit, a nechte jej působit alespoň hodinu. Poté vyčistěte kartáčem.
Pokud se chcete zbavit nežádoucích nálepek, ať už ze skla nebo čelního skla automobilu, vyzkoušejte bílý ocet. Na samolepku naneste malé množství neředěného octa a nechte ho chvíli působit. Pokud se vám samolepku stále nedaří odstranit, postup opakujte. Bílý ocet lze samozřejmě použít i jako účinný čisticí prostředek na skla a okna. Zároveň vám bílý ocet pomůže překrýt nepříjemné pachy v autě.
Bílý ocet má mnohostranné využití při praní, takže je nepostradatelným pomocníkem v každé domácnosti, která chce prát ekologičtěji, levněji a bezpečněji. Chcete-li odstranit skvrny od jídla, jako jsou skvrny od hořčice, kečupu, rajčat nebo trávy nebo zbytky deodorantu, nastříkejte na skvrnu malé množství zředěného octa nebo namočte celý kus oblečení do vody s trochou octa, který pomůže navrátit látce bílou barvu.Ocet však nepoužívejte na jemné tkaniny, jako je vlna, hedvábí a podobně, protože by je mohl poškodit. Podobně jako prostředek na mytí nádobí pomáhá bílý ocet zbavit se usazenin vodního kamene v pračce. Pokud vaše pračka zapáchá, vykazuje velké množství vodního kamene, nalijte do zásobníku na prášek šálek octa a spusťte krátký cyklus. Ocet také pomáhá odstranit nahromaděný změkčovač tkanin ze zásobníku.Zkuste si vyrobit vlastní změkčovač tkanin z pouhých tří ingrediencí! Vyzkoušejte tuto směs:- 350 ml bílého octa- 350 ml vody- 20 kapek levandulového nebo tea tree esenciálního oleje
Pokud váš kávovar obsahuje zbytky vodního kamene a již nepracuje tak efektivně jako dříve, nalijte do něj asi šálek zředěného octa a spusťte cyklus. Před přípravou kávy nezapomeňte kávovar vypláchnout čistou vodou.Bílý ocet můžete použít také k čištění nerezového nádobí nebo příborů. Neředěný ocet pomáhá čistit prkénka na krájení, zejména ta, která jsou vyrobena ze dřeva. Chcete-li vyčistit mikrovlnnou troubu, zkuste nalít zředěný ocet do misky a nechat ho chvíli ohřívat v mikrovlnné troubě. Z vnitřku mikrovlnné trouby pak snadno setřete všechny dříve zaschlé zbytky jídla.Pokud máte problém se špatně odtékajícím a zapáchajícím dřezem, zkuste do odtoku nasypat ¼ šálku jedlé sody a poté do něj nalijte 1 šálek octa. Odtok je také dobré zakrýt odtokovou zátkou. Reakce mezi oběma látkami pomůže zbavit se zbytků jídla. Pokud dřez stále neodtéká, můžete postup 2-3krát zopakovat.
Víte, že bílý ocet vám může pomoci vyčistit obrazovku počítače nebo mastné klávesy? V nádobě smíchejte stejné díly vody a octa a namočte do směsi hadřík, poté jej důkladně vyždímejte a téměř vysušte - nepoužívejte bílý ocet ve spreji, abyste nepoškodili elektroniku.Ujistěte se, že jsou všechna zařízení vypnutá a odpojená od sítě, a pečlivě očistěte povrchy. Na klávesy můžete použít také vatové tyčinky. Stejným způsobem můžete odstranit i mastnotu z kláves klavíru.Pokud máte na stole skvrny od kuličkového pera a čmáranice, nezoufejte. Vyzkoušejte zředěný ocet, který je snáze odstraní. Bílý ocet vám také pomůže zbavit se skleněných kroužků na stolech nebo jiném nábytku. Chcete-li vyčistit koberce, přidejte jeden šálek bílého octa do 4 litrů vody a poté koberec vykartáčujte. Pokud máte problém s tvorbou plísní na spodní straně rohožek, zkuste spodní stranu koberce nebo rohožky postříkat neředěným octem.
Nikdy nemíchejte bílý ocet s bělidlem, čisticím prostředkem na mopy nebo jiným chlorovaným přípravkem - vznikající výpary budou toxické.Ocet také nepoužívejte na povrchy z přírodního kamene, zejména mramoru, vápence apod. protože kyselina octová s těmito povrchy reaguje a může je narušit.
Propadli jste po tomto článku bílému octu? My ano.
Pokud hledáte univerzální prostředek s mnoha možnostmi použití, pak jste ho našli. A velkým bonusem je jeho přírodní složení.Používáte už doma bílý ocet? Máte nějaké další tipy a triky, jak a kde ho použít? Napište nám na marketing@handymade.sk a pomozte nám doplnit tento článek o další důležité poznatky. Za užitečný článek o bílém octu děkujeme Ivaně Jačalové.
Doufáme, že vám tento článek přinesl spoustu nových poznatků, a do dalšího setkání u dalšího článku vám přejeme krásné a tvořivé dny.
Na shledanou, přátelé.