SLEDUJTE novinky.
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Láká vás výroba domácí kosmetiky, zejména mýdla, a nevíte, jak začít? Jsem kreativní duše, která ráda zkouší různé techniky. S výrobou mýdel jsem se setkala už dávno. Tehdy jsem si koupila mýdlovou hmotu, barvivo a esenci, vše smíchala a bylo hotovo.
Když jsem se po letech vrátila k myšlence vyrobit si vlastní mýdlo, začala jsem na internetu zkoumat různé možnosti. Výroba mýdel mě fascinovala, chtěla jsem vyzkoušet všechno. Výroba mýdla mi připomínala pečení dortu, až na to, že po mýdle se netloustne :) A tak jsem si říkala, že to bude lepší
Existují tři způsoby výroby mýdla, ráda bych vám je stručně představila.
V podstatě jde o roztavení předem připravené mýdlové hmoty. Mýdlové hmoty jsou k dostání v různých složeních, čiré, obsahující kozí mléko, glycerin,... Do rozpuštěné hmoty můžete přidat esence, barviva, bylinky podle vlastního uvážení. Připravenou hmotu nalijete do formy a necháte ji ztuhnout. Mýdlo je ihned připraveno k použití.
Tento postup je již poněkud náročnější. Jedná se o reakci mezi mastnými kyselinami (oleji) a zásadou (roztokem hydroxidu). Výhodou této výroby je jistě možnost výběru olejů, tedy možnost ovlivnit výsledné vlastnosti mýdla. Směs se snadno barví, a proto je tento způsob výroby preferován pro výrobu mýdel s různými vzory. Oleje a roztok hydroxidu spolu reagují při pokojové teplotě a proces je pomalejší. Mýdlo musí zrát několik týdnů, aby dosáhlo požadované hodnoty pH a tvrdosti.
Výroba mýdla horkým procesem je velmi podobná výrobě mýdla studeným procesem s tím rozdílem, že probíhá při zvýšené teplotě. Po procesu zmýdelnění má mýdlo okamžitě požadované pH. Před použitím je proto nutná kratší doba zrání. Drobnou nevýhodou je barvení, protože výsledná hmota je poměrně hustá a rychle tuhne, nemůžeme vytvářet tak pěkné vzory jako při studeném procesu.
V příštích dnech si představíme všechny výrobní postupy.
Vaše Lucia.