Novinky v nabídce
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
V dnešní uspěchané době, kdy se na nás kromě různých povinností valí i další nepříjemnosti v podobě pandemií, je třeba si uvědomit, že v dnešní době, kdy se na nás valía virových onemocnění, je velmi důležité dbát na to, abychom neustále zlepšovali své hygienické návyky. Vždyť to přece znáte. Přijdete domů z práce, cestovali jste autobusem a první, co uděláte, když vstoupíte do domu - umyjete si ruce. Nebo si vzpomeňte, jak posíláte své děti, aby si umyly ruce před jídlem nebo když přijdou z venkua přerušíte jejich hru se psem. Proto jsme se v Handymade rozhodli podělit se s vámi o skvělý recept a postupa vyrobit si domácí tekuté mýdlo.
Klíčem k výrobě mýdla, ať už tekutého, nebo tuhého, je zmýdelnění, tedy použití hydroxidu draselného - KOH, který z olejů udělá mýdlovou pastu a tu pak rozpustí v destilované vodě. Právě hydroxid draselný zajišťuje měkkost pasty, snadné rozpouštění ve vodě a také to, že mýdlo zůstane tekuté. Buďte však opatrní! KOH je také žíravina a při práci s ním je třeba dodržovat bezpečnostní opatření.
Z olejů je vhodné používat tuhé oleje obsahující nasycené mastné kyseliny, například kokosový olej, pak zůstane mýdlo krásně průhledné. Samotný kokosový olej však může vysušovat pokožku, proto vám přinášíme napřdva recepty. Jeden bude čistě jen s kokosovým olejem a s přídavkem pomerančového esenciálního oleje - ten je vhodný namytí nádobí a čištění různých povrchů. Ale protože jsme chtěli hlavně vyrobit mýdlo na ruce, aby pokožka zůstala vláčná a zároveň hydratovaná, vyzkoušeli jsme několik verzí s přídavkem různých olejů. Pomohla nám mýdlová kalkulačka.Nejvíce nám vyhovovala verze s ricinovým, mandlovým a olivovým olejem. Tuto verzi jsme testovali v naší firemní dílně a mýdlo vyšlo krásně průhledné.Zákal však není na závadu; vzniká, když všechny mastné kyseliny neprojdou procesem zmýdelnění. Proto se nedoporučuje přetučňovat - to znamená vyšší obsah tuku, než je hydroxid schopen zmýdelnit.Naopak se doporučuje mírný přebytek KOH, zhruba 3 %. Tento mírný nedostatek lze šikovně zakrýt přidáním např. práškové slídy. Domácí přírodní tekuté mýdlo si můžete obarvit a provonět přesně podle svých představ. Přidáním esenciálních olejů z čajovníku a levandule bude mít vaše mýdlo antibakteriální účinky.
Tekuté mýdlo a jeho výroba není žádná raketová věda, jen to tak vypadá. Celý proces však podléhá pravidlům,bez nichž se ke konečnému výsledku nedostaneme. Jak už to tak bývá, je nutné dodržet všechny krokya pracovat postupně, aby výsledek byl takový, jaký má být.Příprava je poměrně zdlouhavá, proto si vyhraďte dostatek času. Jen samotné vaření mýdlové pasty zabere nejméně 3 hodiny a ještě budeme pastu rozpouštět ve vodě, upravovat PH a dokončovat.
Hydratační mýdlo: 600 g kokosového oleje 400 g mandlového oleje 320 g ricinového oleje 100 g olivového oleje z výlisků 326 g hydroxidu draselného 90% 652 g destilované vody
Kokosové mýdlo: 475 g kokosového tuku 143 g hydroxidu draselného 90% 400 g destilované vody
esenciální oleje pro vůnislídový prášek na obarvení (lze vynechat)destilovaná voda na zředění směsi20% roztok kyseliny citronové (přibližně 100 ml)
Pomůcky, které budeme potřebovat:
váhu, teploměr, jeden velký a jeden o něco menší hrnec s pokličkou na vodní lázeň, metličku na míchání, ruční mixér, případně šťouchadlo na brambory, pokud bude pasta příliš hustá, nádobu na ředění hydroxidu,ph papíry, rukavice a ochranné brýle pro práci s hydroxidem.Výrobu tekutého mýdla lze rozdělit do dvou fází:1. výroba základní pasty2. ředění pasty ve vodě
Ve vodní lázni necháme oleje zahřát na 70 °C, tuto teplotu se snažíme udržet.Mezitím si připravíme roztok hydroxidu.Hydroxid je žíravý, proto při práci s ním používejte ochranné pomůcky - brýle, rukavice,oděv s dlouhými rukávy a pracujte ve větrané místnosti, abyste nevdechovali výpary.
Důležitá rada: VŽDY LIJTE HYDROXID DO VODY, NIKDY NELEJTE VODU DO HYDROXIDU !!!
Odvažte 400 g destilované vody, nejlépe ve skleněné nádobě, a pomalu nalijte hydroxid do studené vody. Tato reakce způsobí vysokou teplotu až cca 90°C. Dávejte pozor na výpary. Při míchání je lepší dát hlavu stranou. Změřte teplotu roztoku a počkejte, až dosáhne 60 - 70 °C. Kromě toho změřte teplotu oleje. Pokud je také 60 - 70 °C, přestaňte zahřívat. Poté pomalu přidávejte roztok hydroxidu do oleje. Míchejte metličkou nebo použijte ruční mixér. Pokud směs začne bublat (příliš vysoká teplota), ochlaďte ji ve studené vodě - ochlaďte mícháním. Směs udržujte při teplotě 70 °C, dokud neztuhne. Přikryjte pokličkou a nechte vařit ve vodní lázni po dobu 3 hodin. Každých 30 minut zkontrolujte, zda se ze směsi nevyškvařil tuk, pokud ano, vmíchejte ho a pokračujte ve vaření.Po 3 hodinách proveďte test: 40 g směsi zřeďte v 80 g teplé destilované vody a nechte vychladnout. Pokud je tekutina zakalená, vařte dalších 30-60 minut. Poté test zopakujte.
Hmotu zřeďte v poměru 1:1 v teplé destilované vodě, míchejte, dokud se nerozpustí, nebo ji nechte volně rozpustit. Můžete rozpustit pouze část hmoty, zbytek uložte do sáčku v chladničce k pozdějšímu použití. Změřte pH a upravte ho roztokem kyseliny citronové a vody (1:4 kyselina : voda).Přidávejte ji střídmě, po lžících, promíchejte, nechte chvíli odstát a znovu změřte,dokud nedosáhnete hodnoty pH 8-9. Nevíte, jak správně změřit pH výrobku? To se dozvíte na našem blogu v článku Měření pH výrobku.
Poté můžeme přidat esenciální oleje a barviva podle toho, co má kdo rád. Já jsem ten svůj nebarvila, ale je vhodnýjsou slídové prášky, které zředíme v troše tekutého mýdla a pak vmícháme v požadovaném množství.Můžeme přidat i esenciální oleje, my raději přidáváme méně a postupně max. 0,5 - 1 % hmotnosti.
Zásadním krokem celého procesu výroby tekutého mýdla je nechat mýdlo zrát a stát alespoň 1 až 2 týdny. Zrání je důležité proto, aby se všechny smíchané složky usadily a celé mýdlo získalo správné pH.Pokud by ke zrání nedošlo a mýdlo by bylo použito ihned, mohlo by mít nepříznivé účinky na naši pokožku. Nechte ho odpočinout a ono se vám odvděčí svou kvalitou.
Doufáme, že se vám výroba tekutého mýdla s námi líbila. Doufáme, že se vám náš příspěvek líbils postupem a důležité rady vám pomohly v celém procesu tvorby. Vyrobili jste si tekuté mýdlo podle našeho postupu? Podělte se s námi o své triky a tipy. Jaké přísady jste použili? Jaká je vaše oblíbená vůně? To vše nás zajímá. Diskutujme, vytvořme komunitua učme se jeden od druhého.Udělejte si saponát, přátelé.